Toto severočeské, kdysi královské město leží u soutoku řek Labe a Ohře a vzhledem k teplému podnebí se také tady daří pěstování vinné révy, ale i chmelu. Litoměřicko je vůbec známé svým ovocnářstvím a zelinářstvím, do dnešních dnů se každoročně koná známá celostátní zemědělská a zahrádkářská výstava Zahrada Čech.
Za prohlídku rozhodně stojí samotné historické jádro města, které je už od roku 1950 městskou památkovou rezervací, zahrnující úctyhodných 9 náměstí a 44 ulic. Ve městě se zachovaly souvislé části hradeb s věžicemi a cimbuřím ze 14. - 16. století a také řada renesančních a barokních měšťanských domů. Na centrálním Mírovém náměstí je zvláště nepřehlédnutelný dům s věží ve tvaru kalicha, nazývaný „Kalich“ nebo „Pod Bání“ (současné sídlo městského úřadu a informačního centra). Vedle stojící „Černý orel“ si zachoval původní vzhled a udivuje svými krásnými sgrafity.
Na náměstí si také nemůžete nevšimnout radnice, ve které dnes sídlí Okresní vlastivědné muzeum. V rohu náměstí stojí kostel Všech svatých a u něj gotická městská věž. Za zmínku dále stojí například bývalý jezuitský barokní kostel Zvěstování Panny Marie, se kterým je visutou krytou chodbou spojená protější jezuitská kolej (kostel je ale veřejnosti nepřístupný a v současné době se opravuje). Církevních staveb tu naleznete opravdu hodně - biskupství je v Litoměřicích již od roku 1655 a dokonce i v dobách komunistického režimu tu sídlila Teologická fakulta. Zdejší významnou památkou je především katedrála sv. Štěpána. Vedle ní se k nebi tyčí vysoká věž, která je s chrámem spojená visutou arkádou.
Až vás omrzí střed města, projděte z náměstí na hradební parkány. Tady si kromě klidu můžete užít krásné výhledy na staré Litoměřice nebo České středohoří. Nezapomenutelný je pohled na Dómský pahorek s chrámem sv. Štěpána; posezení na lavičce můžete spojit s poklidným rozjímáním.
Litoměřice si oblíbil básník Karel Hynek Mácha, který tu žil a zemřel a dnes je po něm pojmenované například městské divadlo. Když sem zavítáte, dozvíte se mnohem více než jen z mého povídání a určitě zjistíte také to, proč Mácha tento kraj tolik miloval.
uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz