LETOHRÁDEK MITROVSKÝCH V BRNĚ
VÝSTAVA HISTORIE MLSÁNÍ
22. 5. – 28. 8. (do 30. 6. st-ne 10-16 h., o prázdninách pouze víkendy a svátky 10-16 h.)
Zákusky, zmrzlina, čokoláda, perník, marcipán, ale třeba i lízátka nebo cukrová vata představují jedny z nejpopulárnějších forem mlsání. Pochoutky, které jsou oblíbeným sortimentem cukráren, kaváren a obchodů různého druhu, mají za sebou zajímavou historii a často i dalekou cestu napříč kontinenty. Produkce Letohrádku Mitrovských v Brně připravila sladkou a voňavou výstavu mapující nejzajímavější fakta a příběhy, které se s těmito laskominami pojí.
Expozice představuje výrobnu sladkostí, historickou cukrárnu, retro kavárnu, ale i obchod s cizokrajným zbožím jako byl například turecký med, sypaný čaj, káva nebo exotické ovoce. Vše doplňují líbivé dobové reklamy z 1. poloviny 20. století. Nechybí historické bonboniéry, raritní formy na čokoládu, perník i na zmrzlinové dorty či pudink, malované plechovky nebo skleněné zásobníky na bonbony a mnohé další.
Děti se mohou zabavit ve výtvarné dílně tvorbou návrhu dortů nebo výrobou dezertů z papíru (a budou-li na výstavě hodné, tak i drobné sladkosti na odchodnou).
VÝSTAVA SVĚT SKŘÍTKŮ A TRPASLÍKŮ
22. 5. – 28. 8. (do 30. 6. st-ne 10-16 h., o prázdninách pouze víkendy a svátky 10-16 h.)Suterén letohrádku bude nadále patřit pohádkám. „Na podzim a v zimě se totiž uskutečnila výstava o skřítcích a trpaslících, která musela být hned dvakrát uzavřena. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli ji v upravené podobě prodloužit v suterénním sále“, uvádí Mgr. Petr Lukas, správce letohrádku. Na výstavě Svět skřítků a trpaslíků uvidíte kolem 200 pohádkových postaviček v krajinkách, zahrádkách a ty nejvzácnější ve vitrínách. Oblíbené malé postavičky našli své místo jako ozdoba dóz, sklenic, hrníčků i oblíbených retro stojánků na vánoční stromky nebo jako motiv přání a pohlednic. Diorámata představují skřítky jako strážce pokladů, jako domácí zlobivé šotky a samozřejmě jako zahradní dekorace. Nechybí ani dětem dobře známí skřítci z televizních Večerníčků – Křemílek s Vochomůrkou, Rákosníček, skřítci František a Fanynka z Kouzelné školky, Šmoulové či Sněhurka se sedmi trpaslíky. Nejmenší skřítci na výstavě mají velikost 2-3 cm, největší trpaslík měří 100 cm, nejstarší exponáty pochází z legendární Mareschovy manufaktury v Ústí n. Labem, kde na přelomu 19. a 20. století vznikl první zahradní trpaslík na světě. A věděli jste, že i skřítci rádi mlsají?
Zdroj, foto: Letohrádek Mitrovských