Víme, není to lehké. Lidi jsou totiž naprogramovaní na to, aby se odmítnutí od ostatních báli a zuby nehty mu předcházeli. Evoluční vědci si myslí, že tenhle strach má původ v pravěku, kdy jediným způsobem, jak přežít, bylo fungovat v rámci kmene. Když vás kmen jakýmkoli způsobem ostrakizoval, hrozila vám samota – a samota znamenala jistou smrt. Lidský mozek si proto vypěstoval silné a velice nepříjemné emocionální reakce na odmítnutí: smutek, vztek, frustraci, úzkost, pocity nedostatečnosti nebo viny. To, aby se naučil, že je lepší „zapadnout“ a se soukmenovci dobře vycházet.
Jako civilizace už jsme sice trochu jinde, ale pořád k životu potřebujeme spolupráci s ostatními. Pořád chceme někam patřit a cítit, že nás i naše jednání ostatní schvalují. Lidský mozek prostě funguje podobně jako v době kamenné, a tak se málokdo chce vystavit nebezpečí nebo být ve zranitelné pozici.

Neberte si to osobně
Tohle je ta nejtěžší část a taky ta nejdůležitější. Představte si situaci, kdy vás už někdo odmítl – nedostali jste skvělou práci, nikdo z kamarádů nepřijal vaše pozvání na chatu, někomu jste vyznali lásku, ale místo v chomoutu jste se ocitli v obávané „friend zone“. Víme, že to bolí, ale zkuste se na to podívat z pohledu druhé strany. Potenciální zaměstnavatel možná našel kandidáta, který mu víc seděl. Kamarádi by s vámi rádi strávili čas, ale zrovna mají jiné povinnosti. Co se týče vytouženého partnera nebo partnerky, nejspíš to prostě „necítí“. Je to smutné, ale je to tak.Žádná z výše uvedených variant nevypovídá nic špatného o vás. „Neptejte se: Co je na mně špatně?‘ Raději zkuste trochu nadhledu. Zamyslete se nad tím, jaké nedostatky může mít to, co jste vytvořili, nebo v čem jste postupovali špatně, když jste se pokoušeli splnit si svůj sen,“ podotýká v textu pro britský Guardian klinická psycholožka Linda Blair. „Je to sice rada určená začínajícím umělcům, ale poučit se z ní můžeme všichni.“
Až se vypláčete, utopíte stesk v šesti ginech s tonikem nebo pořádně zbijete boxovací pytel, zkuste na to jít pro změnu racionálně. Tím se dostáváme k dalšímu bodu…
Poučte se – v dobrém slova smyslu
„Rozhodně si zanalyzujte, co se vlastně stalo, a zvažte, co byste měli příště udělat jinak,“ radí v článku pro TED Ideas uznávaný americký psycholog Guy Winch. Ale hned varuje: „Není absolutně žádný důvod se při tom trestat nebo přehnaně kritizovat. Říkejte si: Asi bych příště na prvním rande neměl/a mluvit o svých bývalých.‘ Ale neříkejte si: To jsem to zase pokazil/a!‘“ Procházet si všechno, co jste udělali nebo řekli „špatně“, a dělat si pomyslný seznam vlastních nedostatků je podle něj nejen zbytečné a vyčerpávající, ale taky zavádějící.Naopak radí pěkně a beze studu posílit vlastní sebevědomí a připomenout si svoje kladné stránky. Klidně na papíře. „Sepište pět svých vlastností, které jsou důležité nebo smysluplné – například z vás dělají dobrého potenciálního partnera, kamaráda nebo zaměstnance. Pak si jednu z nich vyberte a napište jeden nebo dva odstavce o tom, proč je pro ostatní důležitá a jak byste ji v reálu využili,“ doporučuje psycholog. Že to zní jako nudné školní cvičení? Garantujeme, že vás to bude bavit (vyzkoušeli jsme za vás).
Hodnoťte svět realisticky
Samozřejmě že to, o co jste se snažili a co bohužel nevyšlo, je pro vás momentálně ta nejdůležitější věc na světě. Možná je vám trapně, možná je vám smutno, a možná se vám dokonce zdá, že tak jako vy ještě nikdy nikdo neselhal. S odstupem ale zjistíte, že v porovnání s jinými situacemi to byla jenom maličkost. Opakujte desetkrát za sebou: Není to konec světa. Není to konec světa. Není to konec světa… Začněte TEĎ. (Ano, můžete si to i napsat.)Ještě jedna specifická rada pro lidi, co žijí na začátku 21. století: uvědomte si rozdíl mezi online a reálným světem. Spousta odmítnutí se totiž dnes odehrává na internetu. Může to být facebooková konverzace, která skončila slovem „zobrazeno“. Málo lajků u fotky vaší kočky, diplomky nebo dovolené. To, že vás někdo, kdo se vám moc líbil, neolajkoval na Tinderu. Mail s žádostí o práci, který skončil v koši… Je třeba si znovu a znovu připomínat, že virtuální realita nemá s realitou nic moc společného. Lidi se v ní chovají jinak, jsou k sobě navzájem tvrdší a méně přemýšlejí o důsledcích svého jednání. Takže ji neberte moc vážně.
Učte se od slavných
Umělci a lidé v kreativních povoláních se s odmítnutím setkávají asi nejčastěji. A rozhodně neplatí, že čím úspěšnější, slavnější nebo talentovanější, tím spíš se mu vyhnou. Manažer skupiny The Beatles se v roce 1962 od zástupců labelu Decca Records dozvěděl, že „kytarová hudba je na ústupu“ a jeho svěřence „nečeká v showbyznysu žádná budoucnost“. Newyorské Museum of Modern Art v roce 1956 s díky odmítlo dárek od mladého umělce Andyho Warhola – kresbu dámské lodičky. Dnes má ve sbírce 168 jeho děl.Máma Harryho Pottera, miliardářka a držitelka Řádu britského impéria Joanne K. Rowlingová letos v březnu na Twitteru zveřejnila odmítavé dopisy, které na začátku kariéry dostala od nakladatelů. „Jsme vděční za příležitost posoudit váš román. Bohužel jsme ale došli k závěru, že by jeho vydání nemělo komerční potenciál… Mrzí mě, že vám nemůžeme nabídnout individuální konstruktivní kritiku. (Možná by vám pomohla návštěva spisovatelského kroužku nebo kurzu tvůrčího psaní.),“ stálo v jednom z nich.
A víte, co mají všichni jmenovaní společného? Že to nevzdali.
Zdroj: Patalie.cz