Jakmile ale vyprší účinnost obojků (5 – 6 měsíců), tabletek (3 měsíce) či pipet (1 měsíc), a mají pocit, že klíšťata už nehrozí, do dalších investic na ochranu se jim nechce. To je ovšem velká chyba, protože na rozdíl od klíšťat vám blechy z nechráněného psa či kočky dokáží zamořit celý byt. A rozhodně neplatí, že psí či kočičí blechy na člověka nejdou. Věděli jste, že vás blechy dokáží kousnout až 400x denně a nasát 15x více krve, než je jejich vlastní hmotnost?
Blecha je nepříjemný a hbitý parazit, napadající teplokrevné živočichy, tedy i člověka. Tento bezkřídlý hmyz se v srsti se pohybuje díky třem párům silných končetin, přičemž díky třetímu, uzpůsobenému ke skákání, dokáže dosáhnout na vzdálenost až jeden a půl metru! Na psech nejčastěji (až 95%) parazituje blecha kočičí (lat.Ctenocephalides felis), blecha psí (lat.Ctenocephalides canis) a blecha lidská (lat.Pulex irritans). Nalézt můžete ale i další varianty, třeba ježčí nebo králičí. V celé ČR se pak vyskytují desítky dalších druhů.
Na těle svého hostitele pobývá blecha ve svém dospělém stavu, kdy také kouše a saje krev. Vajíčka, která zde pak naklade, však nelepí, a tak volně vypadávají do okolního prostředí. Díky tomu se pak vyskytují rovněž zvířecím pelíšku nebo také v kobercích, sedačkách další vývojové fáze, tedy krom vajíček i larvy a kukly. Jakmile se vylíhnou, hledají si nového hostitele a mohou k vám připutovat klidně od sousedů. Jedna blecha, kterou tak najdete na psovi či kočce, v praxi znamená, že jich můžete mít v bytě klidně dalších sto v různých vývojových fázích. Dospělci viditelní na psovi tvoří cca 5 % celkové populace, 95% se nachází v okolí. Průměrně trvá doba od nakladení vajíčka do vylíhnutí dospělé blechy 4 až 5 týdnů. Nepříjemnou vlastností blech je jejich schopnost vydržet i roky bez potravy, takže ani 14 ti denní odjezd na dovolenou vás nezachrání.
Krom toho, že se napadená zvířata neustále škrábou a jsou neklidná, přináší sebou blechy i řadu nepříjemných zdravotních rizik. Přenáší kupříkladu některá závažná onemocnění jako je mor a tularémie. Blechy mohou být také mezihostitelem tasemnic a mohou tudíž tasemnice přenášet. Z jiných druhů tasemnic přenášené blechami jmenujme tasemnice rodu Hymenolepis, které se takto přenášejí z myší a potkanů. Často se po kousnutí blechou objevuje řada alergických reakcí na kůži, což může mít za následek zarudlou pokožku i vypadávání srsti. Známá je rovněž „nemoc z kočičího škrábnutí“, kterou vyvolává bakterie přenášená trusem blech. Trus se zachytí na drápcích kočky a při poškrábání se pak tímto způsobem přenese na člověka.
Ideální způsob, jak psa ochránit nebo ho zbavit aktuálního napadení, je využití nejmodernějších přípravků antiparazitární ochrany. Nejnovějším trendem v ochraně psů je použití ochucených tablet, které účinkují minimálně tři měsíce a dokáží postupně zlikvidovat nejen všechny blechy v domácnosti, ale i těch, které se vylíhnou a budou chtít psa napadnout. U takto chráněných psů se navíc nemusíte bát kontaktu s dětmi jako u vnějších přípravků a můžete je bez obav ze ztráty účinnosti koupat.
Domácností trápících se s invazemi blech, které si jejich miláček přinese, domů rapidně přibývá. Na podzim nás navíc čeká i druhá vlna klíšťat, takže důvodů, proč by zodpovědní majitele psů i koček neměli zapomínat na kontinuální ochranu svých mazlíčků, je o to víc.
Zdroj: Bravovets.cz