Dubaj je víc než jen bránou na Východ. Metropole se honosí bohatým kaleidoskopem rozličných barev, vůní, chutí a architektury. Mezi dubajskými dobrotami najdete jednu specialitu, která vystupuje z řady: datle. Plněné mandlemi, polité medem nebo prostě jen tak - tohle chutné ovoce můžete najít po celé Dubaji na trzích, které se nazývají súky. Říká se, že chutnají jako nikde jinde na světě.
Na východ od Dubaje a jejího datlového ráje najdeme ohromný Indický oceán, který je domovem těch nejkrásnějších a nejluxusnějších plážových destinací na světě. A co si přivést domů kromě krásného opálení? Cukr! Národ ostrova Mauricius spoléhá po století na hojnou úrodu cukru. Obyvatelé ostrova vyšlechtili 17 druhů exotických nerafinovaných cukrů. Každý z nich představuje skvělý a chutný suvenýr. Na Maledivách jistě oceníte zručnost jedněch z nejšikovnějších řemeslníků na světě. Místní zde tkají tradiční rohožky thundukunaa z usušené a obarvené třtiny. Z té vyrábí krásné jednoduché kousky, které si můžete přivést a darovat nebo vystavit jako vzpomínku na dovolenou.

Když se vydáme ještě dále, dorazíme do Číny a její rozlehlé a rozmanité krajiny. Čínu proslavilo mnoho věcí, včetně jednoho z nových sedmi divů světa. Čína je synonymem nefritu, a hlavně nefritových šperků. Nefritové náramky vyráběné ve velkých městech, jako jsou Peking a Šanghaj, patří mezi nejvyhledávanější šperky na světě. Nicméně si dejte pozor při hledání potenciálních prodejců, pokud chcete koupit „nefalšovaný kousek”, protože ne všechny jsou zaručeně pravé. Hned vedle Číny se nachází významná ekonomická i turistická destinace Tchaj-wan. Ať už cestujete pracovně, nebo pro potěšení, neexistuje žádná omluva pro opuštění této země bez ochutnání ananasových dortíčků. Jsou nejlepší na světě a pravděpodobně si rádi odvezete pár krabiček domů.
Jižněji od Tchaj-wanu leží hned několik států, z nichž každý nabízí cestovatelům autentické zážitky a unikátní zboží, díky kterým si je zapamatujete. Zaprvé, žádný výlet do Vietnamu by nebyl úplný, kdybychom si domů nepřivezli kuželovitý klobouk nón lá, jak mu místní říkají. Používá se hlavně jako ochrana před sluncem a deštěm. Obrázky tohoto klobouku byly nalezeny na předmětech starých více než 3 000 let! V Thajsku obhlédněte nabídku jídel z kokosu, zaměřte se především na ostrov Ko Samui, kde mají nejvíce kokosů v celé zemi. Cesta po jihovýchodní Asii by se neobešla bez zastávky v Singapuru, kde si nezapomeňte pořídit tygří mast. Ta má původ u
ínského císařského dvora, kde byla poprvé vyrobena asi před 100 lety. Mast vycházející z orientální moudrosti uleví od nejrůznějších bolestí. Jenom dávejte pozor, kam si ji mažete, je velmi účinná, ale může také způsobit svědění.
Budete-li pokračovat ještě dále, narazíte na Nový Zéland, kopcovitou zemi známou pro své ovce, kterých se zde nachází přibližně 40 milionů. Slavná je také zdejší vlna. Nový Zéland produkuje jednu z nejlepších vln na světě. Pořídit si zde můžete vše od přikrývek až po šály, svetry a ponožky.
Ať už dáváte přednost chutím, vůním, pocitům nebo si jednoduše rádi vozíte suvenýry z dovolených, svět má v zásobě od všeho trochu pro každého cestovatele.
Zdroj, foto: Emirates