Východně od Londýna se nachází hrad, který Angličané pokládají za nejkrásnější v Británii a někteří dokonce za nejkrásnější hrad na světě. Většina Čechů, zejména pravidelných návštěvníků našich hradů a zámků, by s tím určitě nesouhlasila. Nicméně pokud se chystáte do Anglie a chcete navštívit jeden pěkný anglický hrad, Leeds castle je skvělá volba.
Tedy pokud jste ochotni zaplatit obří vstupné dosahující téměř 30 liber. Na druhou stranu se v parku nachází tolik atrakcí, že se tam dá při pěkném počasí strávit celý den. Rozlehlé udržované zahrady s řadou vodních ploch jsou plné ptactva, které v době hnízdění sedí na vejcích jen pár kroků od množství cestiček a nenechají se vyrušit ani davy turistů. Ve vzdálené části parku je i bludiště a uměle vytvořená jeskyně se strašidelným ozvučením i osvětlením. Mezi dětmi je také velmi oblíbené opodál se nacházející muzeum obojků. Tátové zase mohou navštívit stan, ve kterém probíhá asi desetiminutová multimediální produkce týkající letecké bitvy o Anglii. Vše je samozřejmě doplněno řadou občerstvovadel, ať už jde o kavárničky, restaurace nebo stánky.
Leeds castle byl jedním z asi tisícovky hradů, které byly do konce 12. století vybudovány v té části Anglie, která byla v roce 1066 dobyta Normany. Byly to vojenské základny, pevnosti i bezpečné domovy Normanů, kteří se tak chránili před útoky nepřátelského obyvatelstva. Hrad nechal v roce 1119 postavit z kamene normanský vlastník pozemku Robert de Crevecoeur. V roce 1278 jej králi Eduardovi I. daroval jeden dvořan, který si takto chtěl zajistit jeho přízeň. Leeds castle se stal královským hradem. V královských rukou zůstal až do roku 1552, kdy ho Eduard VI. předal siru Anthonymu St. Legerovi jako odměnu za to, že mu pomohl s Iry. Poté se předával mezi pěti rodinami. V roce 1926 jej zakoupila angloamerická dědička, která po svatbě přijala jméno Lady Baillie. Většinu svého jmění musela použít na jeho rekonstrukci, jelikož byl hrad ve velmi špatném stavu. Majitelka zemřela v roce 1974, ale ještě před svou smrtí založila nadaci Leeds Castle Foundation, která hrad po její smrti získala a má za úkol se o něj starat. Poslední majitelka si přála, aby hrad zůstal stále „živý“ a tedy otevřený veřejnosti. Často se tu také konají svatby, různé konference apod.
Hrad byl za dobu své existence mnohokrát přestavován a opravován, valná část dnešní podoby hradu pochází ze 13. století, části věže brány ale opravdu pocházejí z roku 1119. Většina přístupných místností se nachází v tzv. Novém hradu. Za zastavení stojí třeba královnin pokoj, či přesněji napodobenina pokoje Kateřiny z Valois, vdovy po Jindřichu V. K pokoji patří také královnina koupelna s jednoduchou dřevěnou vanou. Turisté se ale mohou podívat i do ložnice Lady Baillie a do ložnice Kateřiny Aragonské. Obrovský portrét Lady Baillie se nachází v knihovně čítající asi 3000 knih. Lady Baillie měla dvě dcery. Dcera Susan žila v Panenské věži od roku 1960 až do své smrti v roce 2001. Nejslavnějším vlastníkem hradu byl Jindřich VIII., po němž je pojmenován banketový sál. Tentýž muž zde zrušil kapli, která byla ale obnovena v roce 1978 arcibiskupem cantenburským. Poslední místností, kterou mohou turisté navštívit je jídelna s velkolepou expozicí čínského porcelánu z 18. století.
Kvetinka65 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz