Když se řekne Antýgl, všem milovníkům Šumavy se okamžitě vybaví notoricky známé místo uprostřed lesů a luk, které už v dobách hluboké totality sloužilo jako vyhlášený autokemp. Kdo nebyl na Antýglu, jako by nežil…
I dnes můžete do údolí Vydry v samém srdci Šumavy přijet se stanem a v kempu obklopeni okolní přírodou a zurčením Vydry strávit kouzelných pár dní. Nebo se můžete ubytovat přímo v roubené chalupě tohoto bývalého králováckého dvorce a nasávat atmosféru starých časů…
Jak přišel Antýgl - dříve Otýgl - ke svému zajímavému jménu? Jednoduše: je odvozen od německého „ein Tiegel“, tedy volně přeloženo „jedna huť“. V dřívějších dobách - v letech 1523 - 1818 - tu totiž stávala sklárna, která měla jen jednu pec. Když se počátkem 19. století huť uzavřela, roubená chalupa začala sloužit jako zájezdní hostinec. Původní královácký dvorec byl později pečlivě restaurován a zachráněn jako významná památka lidové architektury. Tvoří ho skupina roubených i zděných stavení (dvě obytná stavení a bývalá stodola) a je i v současnosti turisty velice vyhledávaný.
Tento rekreační areál najdete 13 km od obce Rejštejn, autem se sem dostanete přes Srní (další známé a turisty vyhledávané šumavské středisko). Zaparkovat můžete na přilehlém placeném parkovišti. Přímo u Antýglu je také zastávka autobusu Sušice - Modrava. Až se pokocháte krásou šumavských stavení, můžete se občerstvit v místní stylové restauraci nebo si zakoupit nějaký suvenýr. Pak už zbývá jen naplánovat směr vašich dalších kroků - Anýgl je totiž významnou křižovatkou turistických cest.
Jedna z nejoblíbenějších tras pro pěší turisty vede po červené značce od Antýglu k Čeňkově pile. Je to naučná stezka Povydří, která je dlouhá zhruba 7 km a má jen jedinou nevýhodu: není okružní, takže se buď budete muset vydat stejnou cestou zpátky, nebo se při troše štěstí můžete svézt autobusem z Čeňkovy pily zpět na Antýgl (doporučuji prostudovat si předem jízdní řád). Naštěstí si případné čekání na autobus můžete příjemně zkrátit občerstvením ze stánku a nebo se najíst a doplnit tekutiny v penzionu Bystřina, který leží pár kroků od autobusové zastávky.
Čeňkova pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou - jejich soutokem tu vzniká řeka Otava. Na jejím pravém břehu stojí mohutný Smetanův smrk - hádáte správně, zasadil ho tu sám Bedřich Smetana, když byl v létě roku 1867 na návštěvě u majitele pily. Na Čeňkově pile stojí ještě za povšimnutí vodní elektrárna Čeňkova pila (původní elektrárna na vodní pohon postavená Čeňkem Bubeníčkem, později přestavěná na vodní elektrárnu - dnes technická památka, kam se můžete podívat v případě příznivého počasí) a vodní elektrárna Vydra z let 1934 - 1938, která je dnes také technickou památkou. Uvnitř najdete muzeum s expozicí „Šumavská energie“. Určitě se tu tedy nudit nebudete.
Přibližně v polovině naučné stezky narazíte na známou Turnerovu chatu, která poskytovala své služby už od roku 1932. Po válce sloužila jako podnikové rekreační středisko - po rekonstrukci vás ve zdejší oblíbené restauraci čeká kromě občerstvení krásný dobový interiér, takže se může stát, že se tu neplánovaně zdržíte, protože prostě uprostřed toho všeho zapomenete na čas. V horkých letních dnech můžete posedět i venku a dát si pivo, které je opravdu jako křen. Třešničkou na dortu pro vás a hlavně vaše děti pak bude pohled na nefalšovanou vydru, která si spokojeně žije ve výběhu přímo u chaty, kde mají vydří farmu.
Romantická procházka naučnou stezkou vede v celé své délce téměř po rovině. Užijete si šumění řeky a krásné pohledy na její kamenité koryto. Viklany a obří hrnce mnozí s oblibou v horkých dnech využívají k odpočinku. Vaše starosti? Ty vezme řeka s sebou! Věřte mi, že pohodlnou cestu podél toku Vydry si určitě oblíbíte a budete se sem rádi vracet.
ChytráŽena.cz