Spousta lidí má obavy, když jim lékař předepíše kortikoidy. Největší strach mají z vedlejších účinků, a to především z přírůstku na váze, otokům obličeje a psychickým problémům, mezi které patří deprese, střídání nálad i agresivita. Je ale potřeba zvážit, zda pozitiva nepřevládají nad negativy. A také je důležité zvážit způsob podání a dávkování léku.
Co jsou vlastně kortikoidy?
Již v původu slova kortikoidy je patrné slovo kůra. Je to označení pro kůru nadledvin, jednoho z našich nejdůležitějších hormonálních orgánů v těle. Nadledviny vyrábějí v našem těle stále jisté množství kortikoidních hormonů, kortikosteroidů. Hlavními kortikoidními hormony je řízena zejména přítomnost soli a vody v našem krevním oběhu – tuto funkci zastává aldosteron. Kortison, další z nejdůležitějších kortikosteroidů, řídí rozklad tuků, hladinu cukru v krvi a ovlivňuje pochody imunitního systému a nervového systému. Jisté je, že bez jejich přítomnosti bychom se neobešli a rychle bychom zemřeli. A proto se vyrábějí kortikoidy. To jsou uměle připravené látky se stejnou strukturou jako kortikosteroidy. Mají silný protizánětlivý účinek a vyrábějí se v podobě tablet, mastí i inhalačních kortikoidních léků.
Pokud máte kortikoidy v tabletách, nejspíše jste obětí své vlastní imunity, která útočí na některý z vašich orgánů. Kortikoidy umí tuto ničivou snahu imunity zastavit. Bez nich by se vaše vlastní tělo vlastně samo zahubilo.
Tablety se sice vstřebávají do krve v miligramových dávkách, ale mají bohužel nežádoucí účinky na celou látkovou výměnu organismu. Někdy je to však nutné, aby byly jiné funkce dobře zachovány.
Na astma se nejčastěji předepisují inhalační kortikoidy, jejichž dávky jsou mikrogramové a vstřebávají se minimálně do krve, takže jsou svými nežádoucími účinky prakticky neškodné. Působí jen na tom konkrétním místě, kde mají, a na zbytek celého těla nemají prakticky žádný vliv.
Totéž platí pro kortikoidy v mastích, i když ty se vstřebávají o něco více.
V žádném případě si neměňte dávkování kortikoidů. Vždy důvěřujte lékaři, protože nikdy nevíte, v jaké míře různé kortikoidní molekuly působí. Pokud se u vás objeví zvlášť závažné nežádoucí účinky při používání kortikoidů, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře. Ten odborně posoudí váš stav a v případě potřeby dávkování upraví.
Kortikoidní léky mají výrazné účinky a pomáhají často tam, kde jiná léčba selhává. Bez nich se proto často neobejdeme a neměli bychom se jich bát.
Věděli jste, že je popsána také nepřiměřená obava z užívání kortikoidů? Jedná se o tzv. kortikofobii. Vyrovnat se s ní dá pouze větší informovaností pacienta. Kortikoidy nikdy nebývají předepisovány, pokud nejsou pro pacienta nutné. Proto mu především pomáhají a při správném dávkování jsou i jejich vedlejší účinky minimální a zanedbatelné.
ChytráŽena.cz