Jedním z prvních kroků by měla být důkladná kontrola plevelů na zahradě a její důsledné odplevelení. Například čtrnáct dní bez dozoru by totiž mohlo mít pro zahradu velmi špatné následky. Pokud nechcete trávník a zahradu zatěžovat chemií, vytrhejte plevel i s kořeny.
Trávník posekejte a prolijte
Po odplevelení trávník posekejte na krátký sestřih – přibližně na dvě třetiny původní délky. Při kratším střihu už by totiž tráva byla více náchylná ke spálení sluncem. Před odjezdem na dovolenou ještě trávník důkladně prolijte vodou, přibližně do 10 centimetrů hloubky půdy, aby se voda dostala ke všem kořenům a vy se nemuseli obávat, že trávník vyschne za několik málo dní. Neprolívejte však jenom trávník. Keře a stromy si dokonce zaslouží vody ještě o trochu více, jelikož mají delší a rozvětvenější kořeny, takže se k nim voda dostane hůře než u květin.
Keřům, pod nebo vedle nichž máte vysázené ještě další rostliny, je vhodné podobně jako u trávníku zkrátit výhony. Mohly by totiž ubírat světlo rostlinám pod nimi, které by kvůli jeho nedostatku zbytečně strádaly.
Skliďte zralé plody
Před odjezdem na dovolenou doporučujeme sklidit zralé plody a také ty, které jsou těsně před dozráním. Uložte je dovnitř na světlé a suché místo, kde budou moci plně dozrát. Až přijedete z dovolené, budou na vás v ošatce čekat krásně zralá jablka, která by jinak na stromě přezrála, začala hnít a pochutnali by si na nich škůdci, pro něž by se zároveň stala ideálním centrem pro napadení dalších plodů a zbytku stromu.
Riziko pro vaši zahradu číhá i ze spadaných plodů, které mohou snadno začít hnít a opět lákat škůdce.
Při sklizni okurek nebo rajčat jistě oceníte kvalitní a ostré zahradnické nůžky, se kterými nebudete muset výhonky rostlin trápit, ale naopak je jednoduše ustříhnout přesně v zamýšleném místě. Pro takové stříhání jsou vhodné oboustranné univerzální nůžky, díky nimž budete flexibilní při kroužení okolo keříků a vzrostlých popínavek.
Zdroj, foto: Fiskars