Nemocnice Motol – 2.6. 2016:
Hynkovi byl rok a půl, když jeho život poznamenala velká zkouška. Prvotní podezření lékařů, že malý klučina má špatnou srážlivost krve, bylo vyvráceno a on putoval z budějovické nemocnice do pražského Motola. Jeho stav byl velmi vážný. Vyšetření nakonec ukázalo na akutní myeloidní leukémii.
![Nemocnice Motol - 2.6. 2016 Nemocnice Motol - 2.6. 2016](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/nemocnice-motol-2-6-2016-7.jpg)
K transplantaci lékaři u Hynka přistoupili po 5měsíční intenzivní chemoterapii. Vhodného dárce hledali nejdříve v rodině. A našli jej v jeho o dva roky starší sestře Miriam. „Statistická šance najít dárce mezi sourozenci pacienta je kolem 30 %, proto jsou vždy první, koho vyšetřujeme. Pokud je sourozenec shodný v transplantačních znacích – tzv. HLA, je to nejlepší varianta, jinak začínáme hledat nepříbuzného dárce v registrech,“ vysvětluje MUDr. Šrámková.
Miriam se na zákrok připravovala v doprovodu tatínka na dětském oddělení. Její malý bratr zatím trávil čas s maminkou na transplantačním oddělení. Odběr kostní dřeně z pánevních kostí provedli lékaři Miriam v celkové narkóze. Malá dárkyně se z něj zotavila rychle a mohla s tatínkem domů. Hyneček po transplantaci prodělal několik běžných komplikací, ale darovanou kostní dřeň přijal nakonec bez problémů.
„Hynečka vídáme pravidelně na naší ambulanci. Občas nás přijde s maminkou pozdravit na oddělení, daří se mu dobře, chodí do školky a na svůj pobyt v nemocnici si naštěstí již vůbec nevzpomíná,“ uzavírá jeho ošetřující lékařka.
Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů.