Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 01.02. 2025
Dnes má svátek Hynek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Nenápadní roztoči mohou být skutečnou hrozbou

5. 04. 2016 | Nemoci
-Komerční sdělení-

Klíště dnes potkáte v přírodě prakticky všude. Ne každé při kousnutí způsobí nemoc, přesto je nutné s tímto rizikem počítat. Infikované klíště vám totiž může pořádně zkomplikovat život. V okamžiku, kdy se zakousne, bývá už většinou pozdě. Myslete proto včas na prevenci.

Klíšťata přenášejí různé nemoci. Mezi nejčastější a zároveň nejzávažnější patří klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Víte, jaké jsou příznaky? Jak je možné se chránit a jak probíhá případné léčba?

Zpočátku to vypadá jen jako chřipka

Klíšťová encefalitida (KE) je infekční virové onemocnění, do těla vniká tento virus téměř okamžitě při zakousnutí klíštěte. Nejdříve napadá buňky v okolí rány, poté putuje do mízních uzlin, kde se začne množit, a odsud se potom šíří dál do celého těla.

Pozor klíštěKlíšťová encefalitida probíhá zpravidla ve dvou fázích. První nastává bezprostředně po uplynutí inkubační doby (cca 1 – 3 týdny) a projevuje se jako lehká chřipka. Člověk bývá unavený, může trpět nevolností, bolí ho hlava, svaly a klouby. Za několik dnů tyto potíže samy odezní a následuje období bez příznaků, které trvá 1 – 2 týdny. V některých případech nemoc touto fází skončí a dotyčný se uzdraví. Často však dojde ke zcela opačné situaci. Virus se v těle množí, proniká do mozku a nemoc přechází do své druhé fáze, která má již mnohem dramatičtější průběh. Objeví se silné bolesti hlavy provázené horečkami. Nemocný trpí světloplachostí, pociťuje nevolnost a často zvrací. Při napadení nervového systému dochází ke ztuhnutí šíjového svalstva, k závratím, svalovému třesu, poruchám spánku a paměti či dezorientaci, kdy se již dotyčný neobejde bez lékařské pomoci. Tento akutní stav trvá obvykle 2 – 3 týdny. Potom dochází k jeho postupnému zlepšování. 

Přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů však první fáze zcela chybí a hned od začátku nastupují závažné příznaky typické pro druhou fázi onemocnění.

Jedinou účinnou ochranou je očkování

Při lehčím průběhu nemoci (meningitidě) napadá virus hlavně mozkové pleny a pacient pak za 2 – 3 týdny odchází do domácího ošetření s následnou několikaměsíční rekonvalescencí. V horším případě, kdy je postižena mozková tkáň (encefalitida), je průběh nemoci mnohem vážnější (výjimečně může dojít také k úmrtí) a hrozí zvýšené riziko trvalých následků, jako jsou například chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, obrna horních končetin, deprese a jiné.
Jedinou spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Účinnost vakcíny přesahuje 99 %1, takže pravděpodobnost, že se očkovaný člověk nakazí, je téměř nulová. Na trhu jsou k mání dvě verze vakcíny: pro dospělé a dále pro děti od jednoho roku.

Kde antibiotika zabírajíPozor klíště

Další závažné onemocnění přenášené klíšťaty je lymeská borelióza. Vzhledem k tomu, že se nejedná o virové onemocnění jako v případě klíšťové encefalitidy, lze lymeskou boreliózu celkem dobře léčit antibiotiky. Ovšem pouze tehdy, jsou-li nasazena včas. Pokud se tedy v místě přisátí vytvoří typická skvrna (erythema migrant), je nutné ihned navštívit lékaře, který zahájí léčbu. Ale ani pak nemusí být zcela vyhráno. Bakterie se totiž dokáží schovat do pojivých tkání, a vyhnout se tak působení antibiotik. V tomto „úkrytu“ pak mohou vydržet klidně i několik let.

Obvyklá inkubační doba boreliózy trvá 1 – 2 týdny. Poté nemoc přejde do své první fáze, jejíž příznaky lze ovšem snadno přehlédnout. Bolestí kloubů nebo únavou trpí přece občas každý. Nejpozději po 3 měsících nastává druhá fáze nemoci, kde již hrozí vážné nervové nebo srdečně-cévní poruchy. Vakcína proti lymeské borelióze zatím neexistuje, jediná prevence proto spočívá především ve včasném odhalení počátečních příznaků.



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
a já párečky
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
já na uvítanou auto, hurá
Obrázek uživatelky
profil
na uvítanou 13. vstupenkaSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Smajlíkbatoh
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles