Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Kozoroh - roční horoskop na rok 2025Kozoroh - roční horoskop na rok 2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 22.12. 2024
Dnes má svátek Šimon
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Nenechte se zaskočit drobným poraněním aneb Co mít na cestách vždy s sebou

8. 11. 2009 | Praktické rady
I když nepatříte zrovna mezi zdravotníky, na cesty s sebou jistě vozíte lékárničku pro případ nouze. Co by ale taková krabička první pomoci měla obsahovat, abychom si snadno a hlavně správně poradili s drobnými poraněními kůže, kterým se ani na dovolené často nevyhneme?


Dočista!

Prvním krokem u každého otevřeného poranění, tedy hned po zástavě případného krvácení, by měla být kontrola, zda je rána čistá. Například takové odřeniny, ty snadno propláchneme tekoucí vodou. Ale co trn, včelí žihadlo či zabodnutá tříska v prstu? Tím se dostáváme k první věci, která se v lékárničce jistě hodí. Je to pinzeta. Ta by však měla být vždy dokonale čistá, nejlépe sterilní. Během čištění může rána začít opětovně krvácet. Bývá to krvácení, které snadno zastavíme mírným tlakem přes sterilní čtverec.


Dezinfekcí proti infekci

Bez čeho se neobejdeme zcela určitě, je dezinfekce. Dezinfikováním poraněného místa předejdeme komplikacím, jako je rozvinutí infekce. Na výběr máme hned několik typů přípravků. Ty jodové ale mohou způsobovat nepříjemné alergie, proto pokud se u vás už dříve vyskytly alergické příznaky v souvislosti s jodem, použijte na ránu raději tříprocentní peroxid vodíku či jiný typ dezinfekce.

Pokud není zranění hluboké, viditelně znečištěné a rána nepřišla do kontaktu s hlínou či jiným podobně nebezpečným materiálem, můžeme si ho dovolit sami ošetřit a sterilně krýt. K tomu potřebujeme sterilní čtverce a obvaz; někdy si vystačíme jen s náplastí s polštářkem.


Co s popáleninou

Sterilní krycí materiál využijeme i v případě popálenin. Po důkladném chlazení proudící studenou vodou popáleniny s porušenou kůží sterilně přikryjeme a vyhledáme lékařskou pomoc. Je-li postižené místo pouze zarudlé a kožní kryt porušen není, můžeme použít panthenolovou mast či sprej, který na popáleninu naneseme. Vytvoří-li se puchýřky, nikdy je nepropichujeme! Pinzeta, dezinfekce, sterilní krycí materiál, nůžky a přípravky na popáleniny patří mezi ty nejzákladnější věci, které by měl mít ve své cestovní lékárničce snad každý. A to jsme popsali jen malou část celé výbavy, jen tu, která je potřeba na drobná kožní poranění.

Zdroj: Hojení-ran.cz

Mirka Bali
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
mne stačí Aloe first
Obrázek uživatelky
profil
Máš pochvalu,člověk neví kdy se co hodí,na výlet do přírody a s dětma by člověk měl něco u sebe mít,a mobil ...hlavně nabitej.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Na každý výlet si vždy beru základní věci, nezapomínám na náplast, obvaz, nůžky, dezinfekci, oční vodu, hojivou mast, pinzetu, žaludeční kapky, cholagol, paralén, valetol, lžičku a skleničku a samozřejmě flašku čisté vody, mobil sebou.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles