Proč by se vlastně zimní pneumatiky měly používat? Především proto, že zajišťují zvýšenou bezpečnost posádky v průběhu jízdy, a to ve všech zimních podmínkách. Zlepšují také jízdní vlastnosti vozidla. A v neposlední řadě Vám v případě dopravní nehody pomohou vyhnout se blokové pokutě a předejít komplikacím při vyřizování pojistné události z hlediska plnění.
Následující obrázek demonstruje srovnání brzdné dráhy letních a zimních pneumatik. Rozdíl
v její délce je na první pohled patrný. Samotná brzdná dráha má dvě části – reakční dráhu (od zpozorování překážky do doby, než začne řidič brzdit) a vlastní brzdnou dráhu.
Bezpečná jízda se neodvíjí pouze od používání zimních pneumatik, ale zahrnuje také dodržování několika bezpečnostních zásad. Respektujte následující desatero a vyjděte bezpečnosti vstříc!
Řidičské desatero pro zimní období:
Před vyjetím si prověřte aktuální dopravní situaci na trase.Zjistěte si předpověď počasí na nejbližší období a jejímu charakteru případně přizpůsobte trasu.
Při plánování časové náročnosti cesty musíme brát v úvahu, že při sněžení se může dojezdová doba navýšit až o 50 % plánovaného času.
Je dobré mít pro případ nouze nabitý mobilní telefon.
Zajistěte si dostatek paliva na cestu.
Před vyjetím pečlivě očistěte zbytky sněhu a ledu z vozu – mohou být nebezpečné při odpadávání za jízdy nejen pro Vás, ale i pro okolní řidiče.
Přimrzlé stěrače uvolněte pomocí rozmrazovače, nikdy je neodtrhávejte násilím.
Pro řízení zvolte vhodný oděv a boty – neřiďte v bundě či lyžařských botách.
Dodržujte bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, v případě potřeby brzděte plynule.
Ze zasněženého kopce sjíždějte na nižší rychlostní stupeň – brzděte motorem.
Zdroj: FN Motol