Nudíte se? Nekupujte si medvídka mývala, jak zní jedna slavná hláška z ještě slavnějšího filmu, ale úplně jiné zvířátko. Co takto si pořídit prase? Ano, skutečné, čtyřnohé, živé zakrslé prasátko, kterých v poslední době přibývá v našich městech. Sdílí s námi byty, domky, společné ložnice. Že by pes nebo kočka už vyšly z módy? To ani ne. Je to ale řešení u alergiků, kteří si nemohou právě kočičku nebo pejska pořídit.
I v našem
městě, v jednom panelákovém bytě, žije takovýto domácí mazlíček. Tento se
jmenuje Čenda. Je s ním docela legrace, protože prase je velmi společenský
a do jisté míry veselý mazlík. Sžil se se psy a chce si s nimi hrát. Jen
pejsci nahlížejí na Čendu trochu jinak, než na ostatní psí kámoše. A tak se
často stává, že Čenda honí psa s úmyslem pohrát si a zaskotačit, ale ten
se dá na úprk. Rozhodně mu ale prasátko nechce a nehodlá ublížit. Protože obliba
podobných mazlíčků u lidí stoupá, měli
by tito chovatelé také vědět, jak s prasátky zacházet.
V první řadě je třeba si uvědomit, že s prasátkem je nutné pravidelně chodit na procházky. Potřebuje totiž častý a dlouhý pohyb, aby nezlenivělo a nepřibralo desítky kil. Prase je inteligentní zvíře a lehce si zvykne na jednoduché pokyny. V dospělosti dosahuje inteligence tří až pětiletého dítěte. Přesto je to tvor hodně svéhlavý a tvrdohlavý. Zvláště prasnice bývají těžko zvladatelné a lidé jejich výchovu často vzdávají. Je třeba si proto pořízení zakrslého prasátka dobře rozmyslet. Pokud s chovem prasátka začínáte, měli byste vybírat samce. Ten je sice také svéhlavý, ale mnohem lépe zvladatelný, než samice.
Prase je všežravec, v jídle není vybíravý. Lze ho krmit speciálními prasečími granulkami pro zvířata žijící v bytech. Velkou pochoutkou je pro prasátko ovoce a zelenina. Jediné, co nesmíme prasátku podávat, jsou čokoláda, uzeniny a koňské, kočičí a psí granule. Prasátko lze naučit na pravidelné venčení, v případně nutnosti mu můžete zřídit toaletu na balkóně, např. z kočičího WC. Budete se divit, jak snadno si osvojí jeho používání. Prasátko je společenský tvor a pořizovat by si ho měl jen ten, který má čas věnovat se mu a dělat mu společnost. Prase v bytě je sice mazel, pokud by byl ale jeho člověčí parťák v ohrožení, je ochotno svého pána neochvějně chránit. Je to díky jeho fixaci na pána a velké žárlivosti na cizí lidi. Přesto se nechá klidně vodit na vodítku a lidí, pokud ho nenapadají, si ani nevšimne.
Zakrslá prasátka byla vyšlechtěna v 60. letech minulého století v německém Göttingenu k laboratorním účelům. Dožívají se až 15 let. Jejich průměrná váha je asi 30 kilogramů, ale při „dobré“ péči je jejich váha i mnohem vyšší.
Podle českých zákonů spadají všechna zakrslá prasátka mezi klasická hospodářská zvířata. V případě vypuknutí epidemie tak může veterinární úřad nařídit jejich utracení bez ohledu na to, že jde o domácího mazlíčka. S prasátky není možné cestovat do zahraničí. Cestování po ČR je nutné předem ohlásit příslušnému úřadu veterinární správy.
K prasátkům evidovaným v Českém klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti (prasatkovdomacnosti.cz) přistupují úřady odlišně. Je s nimi možné neomezeně cestovat v rámci ČR. V případě vypuknutí nákazy s nimi bude zacházeno jinak než s ostatními hospodářskými zvířaty – například budou moci zůstat pouze v domácí karanténě namísto okamžitého utracení.
Chovatelé, kteří mají dvě a více prasátek, se musejí řádně zaregistrovat u Českomoravského svazu chovatelů a odchovaná selátka označovat v souladu se zákonem o označování hospodářských zvířat tetováním do ušního boltce.
ChytráŽena.cz