Každý, kdo miluje květiny, určitě ví, že jednou z nejkrásnějších a nejaromatičtějších květin je každopádně levandule. Tato mnohdy nenápadná květina umí neskutečně provonět byt a dokonce i celý dům. Voňavá rostlinka dorůstající do výšky 20 až 60 cm, má čárkovitě našedlé listy a modravé nebo modrofialové květy. Pochází ze Středomoří a pěstuje se v mnoha zemích pro své mnohostranné využití. Je to rostlina teplomilná, která kvete v červenci a srpnu. Patří do čeledi hluchavkovitých. Rostlinka poskytuje nejen květ, ale také nať. Celá rostlina obsahuje silici a třísloviny.
Pěstování levandule
Patří k těm nejméně náročným na pěstování. Provoní a krásně ozdobí zahradu a skvěle se doplňuje s jinými květinami. Levandule je mrazuvzdorná, můžete ji pěstovat na zahrádce a také v různých nádobách a ozdobných květináčích. Potřebuje k růstu slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Na živiny je nenáročná. Svou krásnou barevností, a příjemnou vůní se pěkně doplňuje s jinými květinami, například s růžemi. V jejich společnosti také zahání mšice od růží. Pro udržení pěkného vzhledu můžeme na jaře rostlinky seřezávat, ale pouze nové výhony. Levandule lékařská se dobře množí semeny i řízky.
Levandule v kuchyni
Jako koření se používají v malých dávkách pouze listy. Sbíráme je v době květu, v červenci a srpnu, a sušíme při teplotě 30 -35°C. Mají kořenitou hořkou chuť a přidáváme je především do tučnějších pokrmů. Mladé lístky levandule se přidávají k masitým jídlům, zejména ke skopové pečeni, vepřovému masu, rybím pokrmům, salátům a masům zapékaným se zeleninou. Větvičku levandule namočenou v oleji můžeme potírat maso při grilování. Případně nakonec hodíme několik větviček na žhavé uhlíky. Sušené květy levandule patří do směsi provensálských bylin a hodí se například k dušeným pokrmům.
Pro zdraví
Květ levandule je oblíbenou součástí uklidňujících bylinných směsí (například s meduňkou). Levandulový čaj tiší bolesti hlavy, přinese úlevu nervům, zklidní žaludek a zažívací potíže. Čaj si připravíme z jedné čajové lžičky květů, na šálek horké vody. Levandulová koupel je balzámem na duši. Na koupel nám postačí silnější nálev z levandulových květů, nebo sáček s naplněnými květy postačí zavěsit do proudu horké vody. Pro lepší spánek stačí usušené květy levandule vsypat do malého plátěného váčku a ten uložit pod polštář. Éterické oleje odplaví neklid a vy budete spát jako nemluvně.
Další využití levandule
Levandulí se také aromatizují oleje a octy. Zázračná bylinka dokáže svojí intenzívní vůní parfémovat prádlo a zároveň odpudit nepříjemný hmyz z vašeho domova. Lehce si poradí s komáry, mravenci a moly ve vašem šatníku.
Svazky čerstvé i sušené levandule jsou krásnou dekorací, která příjemně osvěžuje vzduch.
Levandule patří mezi nejkrásnější a nejužitečnější aromatické květiny, proto by neměla chybět na vaší zahrádce.
Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz