„Tak už otvíraj´ Cívku!“ pravil manžel, když vstoupil do dveří.
„Cože?“ Nechápala jsem.
„No, tu novou rozhlednu na Benešovsku, říkali to v rádiu.“
„Aha, ty myslíš Špulku, ta rozhledna se jmenuje Špulka, ne Cívka.“
„To máš jedno, Cívka nebo Špulka, jen jsem myslel, že bychom se tam mohli podívat...“
Rozhledny vždy patřily k našim oblíbeným cílům, ale protože jich od 90. let vznikly desítky, obvykle na stavbu další nereagujeme s takovým zájmem a nadšením. Asi proto, že se často jedná o typizované telekomunikační věže s vyhlídkovou plošinou či v posledních letech populární dřevěné konstrukce, které jsou si podobné jako vejce vejci. Ty jsou občas budované i na místech poněkud zvláštních a mnoho rozhledu si zde neužijete. Když tak přemýšlím o rozhlednách, které jsme navštívili, nejraději mám takové, které se od ostatních něčím odlišují a ke kterým se musí dojít alespoň kousek po svých.
O projektu a budování rozhledny Špulka jsme se dozvěděli zhruba před rokem a nyní dozrál čas osobně si ověřit, jak dopadl výsledek. Slavnostní zahájení koncem dubna jsme rádi přenechali místním zastupitelům, obyvatelům, koordinátorům projektu, médiím a dobrovolníkům, kteří se na stavbě podíleli a vyrazili po D1 směrem k Divišovu až počátkem května. Obec Lbosín leží necelé tři kilometry za Divišovem, ve směru na Benešov. Doporučuji prokličkovat celou obcí a podle směrovek najít parkoviště u velké stodoly. Poté se vrátit pár kroků zpět do obce a začít stoupat po Ptačí stezce na vrchol Březák k rozhledně. Jde o pohodlnou stezku, dlouhou necelý kilometr, lemovanou informačními tabulkami, na nichž si můžete ověřit, jak znáte ptáky našich lesů. Na malém rybníčku si děti jistě rády vyzkouší chytání (polystyrenových) ryb na udici, potěší i dřevěné postavičky místní řezbářky. V blízkosti stezky jsou pastviny s koňmi, kde také jistě chvíli postojíte.
Zanedlouho začne mezi stromy prosvítat typická silueta rozhledny. Opravdu má tvar špulky, na kterou se dříve navíjely nitě. Ten tvar se mi líbí. Tedy alespoň do chvíle, než se po vystoupání 150 schodů dostaneme do výšky 30 metrů. Vyhlídková plošina je prostorná, ale právě díky zkosenému tvaru máte při pohledu z jejího okraje dojem, jako byste viseli ve vzduchu. Je to zvláštní, obvykle s výškami problém nemám. Vidím, že nejsem jediná, kdo zde našlapuje poněkud nejistě, a tak ovládnu své smíšené pocity a kochám se parádním rozhledem na žlutá pole řepky v malebné zvlněné krajině. Při pohledu přímo dolů je pak vidět kamenná mozaika - mapa zdejšího mikroregionu.
Rozhledna je volně přístupná a výlet sem můžete spojit např. s návštěvou hradu Český Šternberk. Z Divišova do Českého Šternberka vede také naučná stezka rytíře Jana Kryštofa Šice, ( viz můj starší článek: Naučná stezka rytíře Jana Kryštofa Šice). Před jejím absolvováním doporučuji ověřit, zda je již funkční most přes dálnici u Brtnického rybníka, přestavovaný v souvislosti s opravami D1.
ChytráŽena.cz