Inspirujte se naším finančním desaterem, které vám poradí, kde a jak ušetřit, aniž byste se musela strachovat o další úžasné nakupování s kamarádkami.
1. Plánujte. V prvé řadě je důležité ujasnit si priority, možnosti a dále si stanovit dlouhodobé strategické cíle, kterých chcete dosáhnout. Netýká se to jen dlouhodobých plánů, jako např. vlastní bydlení, ale i běžných nákupů. Se seznamem se vyhnete nakupování zbytečností.
2. Veďte si finanční deník. Jednoduchý finanční deník vám prozradí, kolik a za co utrácíte a odhalí rezervy, které můžete využít k úsporám. Například nové internetové bankovnictví vám s přehlednou správou vašich financí snadno pomůže.
3. Plaťte kartou. Při placení kartou totiž za nákupy bance poplatek neplatíte, ale při výběru z bankomatu ano. Potřebujete-li hotovost, můžete využít třeba službu CashBack. U vybraných prodejců stačí zaplatit kartou nákup alespoň za 300 korun a požádat o vydání hotovosti. Zdarma můžete tímto způsobem vybrat až 1 500 korun.
4. Zřiďte si internetbanking a smartbanking – ušetříte čas i peníze. Místo placení složenek na poště nebo zadávání papírových příkazů v bance provádějte platby jednoduše ze svého počítace nebo chytrého telefonu.
5. Mějte přehled v bankovních poplatcích. Pokud chcete na poplatcích zaplatit co nejméně, pak byste si měli nejprve ujasnit, kolik a za co vlastně platíte. Osobní účty jdou často přizpůsobit vašim potřebám a platíte tak jen to, co využíváte. Schválně, kdy jste se naposledy zajímali o to, jestli je druh účtu, který používáte, pro vás ten nejvhodnější?
6. Nakupujte online. Využívejte internetové obchody, vyberete si pohodlně doma a zboží bývá často levnější. Pro přehled využívejte porovnávače cen, abyste opravdu koupili co nejvýhodněji. Pro e-shopy navíc platí přísnější pravidla než pro kamenné obchody, např. můžete zboží do 14 dnů bez udání důvodu vrátit. Moderní technologie 3D Secure (poznáte dle loga při zadávání údajů karty) navíc zajistí vysokou bezpečnost online plateb. „Tento systém umožní potvrdit platbu až kódem, který přijde klientovi na mobilní telefon," říká Peter Demjanovič.
7. Optimalizujte či konsolidujte splátky. Pokud máte více než jeden úvěr, je vhodné úvěry sloučit, a tím si zajistit nižší splátky i úroky. Informujte se o možnostech ve své bance.
8. Spořte. Obecné novoroční předsevzetí „více spořit“ většinou nefunguje. Raději si dejte konkrétnější a hlavně měřitelné předsevzetí typu „uspořit měsíčně o 500 korun více“. Peníze, které každý měsíc ušetříte, dejte zhodnotit na termínovaný vklad nebo na spořicí účet.
9. Investujte. Ušetřené prostředky se dají zhodnotit i dalšími způsoby, například investicí do fondů. „Pokud investujete dlouhodobě a do různorodých fondů, můžete se dočkat zajímavého zhodnocení,“ radí manažerka Michaela Břehovská a dodává: „Nechte si poradit od odborníka a začněte třeba s malou částkou, ať si to vyzkoušíte.“
Zdroj, foto: ERA Poštovní spořitelna