Pojďte se kousnout s námi a na plány, které na realizaci čekají už od léta, se společně vrhněme s příchodem ledna. Pokud byste v roce 2019 rádi ušetřili nějakou korunku navíc třeba na exotickou dovolenou, s tím vám můžeme pomoci! Přečtete si pět osvědčených rad, jak přestat vyhazovat peníze oknem.
1) Naučte se vařit. Na domácích krabičkách ušetříte 12 tisíc Kč ročně
Začneme pěkně v teple domova. Průměrná cena poledního oběda v Praze je 150 Kč. Pokud si místo toho 3x týdně uvaříte oběd do krabičky, náklady vás vyjdou i na méně než polovinu a ročně tak ušetříte 12 tisíc korun. S přípravou začněte u nákupního seznamu. Přesně podle plánu nakupte, ideální frekvence většího nakupování je jednou až dvakrát týdně. Vynechte neplánované výlety pro drobnosti, nejspíš byste totiž vzali i něco navíc. Nakupujte jen to, co skutečně potřebujete a spotřebujete. Podle průzkumů totiž Češi vyhodí až jednu třetinu potravin, aniž by je otevřeli. Pokud budeme počítat průměrné měsíční výdaje na stravování ve výši 5 000 Kč, jedná se tak o více než 1 600 Kč vyhozených peněz bez jakéhokoliv užitku.
Nemáte-li dostatek peněz si kupovat pravou svíčkovou a podobně kvalitní masa, sázejte na mleté, ze kterého připravíte karbanátky, sekanou nebo jím můžete naplnit zeleninu. A když máte zrovna chuť na kuřecí prsa, nekupujte je samostatně. Všeobecně platí, že maso s kostí je levnější. Na nenaporcovaném mase ušetříte až 50 Kč oproti jednotlivě zabaleným plátkům. Vezměte celé kuře a zbytek si můžete naporcovat do mrazáku. V ceně nebude započítaná manipulace a vykosťování, váš domácí rozpočet tedy zůstane o něco bohatší. Získáte stehna na pečení, prsa na minutku a kuřecí skelet na polévku.
Významně ušetřit se dá i používáním kohoutkové vody namísto balené. Její kvalita ve většině měst přesahuje parametry vody balené. Ještě výraznější je rozdíl v ceně – balená voda je oproti kohoutkové dražší zhruba 40x. Pokud si nemůžete odpustit ochucené limonády (už jen kvůli vašemu zdraví byste měli), připravujte si je doma. Stačí vám k tomu zelený čaj, bylinky (máta, meduňka), čerstvé ovoce a k doslazení med!
2) Nakupujte zboží v akci
Je dobré naučit se rozlišovat datum použitelnosti a datum minimální trvanlivosti. V závislosti na typu potraviny se přímo na výrobku uvádí jeden ze dvou údajů, který informuje o životnosti výrobku. Trvanlivé zboží s dlouhou minimální trvanlivostí, jako je cukr, mouka, olej či mléko je nejvýhodnější kupovat ve větším množství a v okamžiku, kdy se objeví v letácích super a hypermarketů. Po překročení data minimální trvanlivosti nemusí být potravina zdravotně závadná, ale již nejsou garantovány všechny její původní vlastnosti. Jeden týden prošlý balíček rýže tak není nutné automaticky vyhazovat, nejsou-li na něm patrné známky ztráty kvality.
Mléčné a některé další chlazené výrobky, jež rychle podléhají zkáze, se doplňují datem použitelnosti. Po tomto termínu se dané zboží nesmí prodávat a nedoporučujeme ho ani konzumovat. Nejvýhodněji lze nakoupit výrobky, u nichž se blíží konec data minimální trvanlivosti. Existují prodejny, které se na přeprodej takových potravin specializují.
3/ Cestování je oblast, kde můžete ročně ušetřit i 56 tisíc Kč, pokud ovšem vyměníte v rámci každodenního dojíždění do práce auto za hromadnou dopravu. Vezměme si příklad, že do práce jezdíte 60 km, třeba z Loun do Prahy. Ročně takto najezdíte přes 29 tisíc km a benzín vás při průměrné spotřebě 7 litrů na 100 km a ceně 33,3 Kč za litr vyjde na skoro 70 tisíc korun. Pokud místo toho přesednete na autobus či vlak, ušetříte čtyři pětiny nákladů!
4) Hlídejte si drobné poplatky. S bankovním účtem zdarma ušetříte i 2100 Kč ročně Průměrná výše bankovních poplatků na jednoho klienta v roce 2018 činí podle 177 Kč měsíčně. To je 2 124 Kč ročně! Tolik peněz můžete za rok ušetřit přechodem do jiné banky, která má základní služby jako vedení účtu, internetové bankovnictví, příchozí a odchozí platby a platební kartu zdarma. Bezplatné konto může některá banka podmiňovat obratem při placení kartou ve výši např. 1 500 Kč, což by v dnešní době ale neměl být významný problém.
Teď už zhruba víte, v jakých oblastech můžete ušetřit každý den. Pár korun k tomu ještě přidáte, pokud si své pravidelné výdaje budete hlídat. Pomohou vám k tomu mobilní aplikace, se kterými se pohodlně a snadno pracuje. Díky nim už s sebou nemusíte nosit bloček nebo evidovat jednotlivé výdaje po večerech. Pomohou vám kontrolovat vaše měsíční příjmy a výdaje a díky nim tak snadno přijdete na to, kde máte skryté rezervy. Zadávání nových položek je velmi rychlé a přehled můžete sdílet či exportovat v mnoha různých formátech.
Suma sumárum, při dodržování těchto pěti rad můžete ročně ušetřit pěknou sumu peněz. Co s nimi pak uděláte, je už na vás. Uložíte si je nebo budete investovat a necháte je vydělávat? Odměníte se za práci a trpělivost a vyrazíte na exotickou dovolenou třeba do Karibiku?
Zdroj, foto: FlixBus.cz