Přestože se jedná o zvíře aktivní za šera, náš mladík byl ve větvích k vidění po většinu dne. Jeho aktivita však byla větší, než zaměstnanci jihlavské ZOO předpokládali. K tomu se přidala i zvědavost, která potlačila ostražitost, a sameček se vydal na procházku mimo výběh. Dostal se až na vysoký javor u řeky v blízkosti východu ze ZOO, kde byl zaměstnanci ZOO odchycen. Vysloužil si tak jméno Kájínek. Do připraveného výběhu po mývalech severních se zatím nevrátí, nyní bude k vidění ve voliéře nad výběhem medvědů a rysů.
Domovem pandy červené jsou horské lesy v podhůří Himaláje v jižní Číně a Myanmaru. Je jedním z nejvýše žijících zvířat, běžně se vyskytuje v nadmořských výškách do 4000 metrů nad mořem.
Trávicí systém mají pandy červené přizpůsobený k přijímání masité potravy, ale mezi jejich hlavní zdroje energie patří bambusové výhonky. Protože nemohou strávit celulózu nutnou k natrávení buněčné stěny, musí spotřebovat velké množství bambusu. Když není po ruce bambus, nepohrdnou ani ovocem, plody, kořínky, žaludy, různými druhy trav a lišejníků a masitou stravu doplňují ptáky, vejci, drobnými hlodavci, obratlovci a larvami hmyzu.
Zdroj: Zoo Jihlava
Alena B.
ChytráŽena.cz