Od klacíků po nylonové kartáčky
První zubní kaz byl zaznamenán již před 25 000 lety, kdežto zmínka o zubní péči je známá až od Babyloňanů. Ti udržovali svůj chrup zdravý pomocí žvýkání malých klacíků. Babyloňané ani netušili, že tyto nástroje dají základ pro jeden z nejvýznamnějších lidských objevů – zubní kartáček.A to i přesto, že to byli Číňané, kteří kartáček vyrobili jako první. První kartáček měl rukověť z bambusu a štětiny z divokého sibiřského kance. Tento vynález pronikl i do Evropy, kde se zpočátku nesetkal s velkým úspěchem. Štětiny byly pro zkažené zuby
a dásně Evropanů příliš drsné, ale postupem času si ho oblíbili.
První nylonový kartáček, jak ho známe dnes, se objevil ve Spojených státech díky americkému badateli W. H. Carothersovi, který vynalezl nylon. Nylonový kartáček se okamžitě stal nedílnou součástí každé moderní domácnosti.
V dnešní době k zubnímu kartáčku přibyly další vynálezy v podobě mezizubní nitě a různých druhů zubních kartáčků (elektrický, mezizubní, solo). I přes širokou škálu těchto dentálních vymožeností trpí zubním kazem skoro každý dospělý člověk a až 50 % mladistvých.
Mnozí lidé zanedbávají dentální hygienu a následně je trápí různé choroby ústní dutiny. Čistění zubů však není žádnou vědou, stačí jen dodržovat pár základních pravidel, a tím se tak vyhnout nepříjemnostem.
Zdroj, foto:Klinika Zámeček Malvazinky