V sobotu 18. 10. 2008 ve 20:00 uvede TV Nova televizní premiéru filmu režiséra Jiřího Menzela
OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE
Film Obsluhoval jsem anglického krále, natočený na motivy stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala, vznikl v koprodukci ČR/Slovenska/Německa/Maďarska. V kinech měl film Obsluhoval jsem anglického krále premiéru v prosinci 2006. Doposud jej shlédlo na 862 000 diváků.
Snímek Obsluhoval jsem anglického krále ocenila i legenda americké komedie Woody Allen. Režiséru Menzelovi poslal osobní mail, v němž se vyjádřil, že Obsluhoval jsem anglického krále je úžasný film.
Ocenění filmu Obsluhoval jsem anglického krále
4 x Český Lev 2006 - za nejlepší film, režii (J. Menzel), kameru (Jaromír Šofr), herec ve vedlejší roli (Martin Huba)Nominován Českou filmovou a televizní akademií (ČFTA) na Oscara, prestižní cenu americké Akademie filmových umění a věd, v kategorii Nejlepší cizojazyčný film za rok 2007.
Berlinale 2007 – cena kritiků FIPRESCI
Pula – cena Zlatá Aréna za nejlepší režii a Cena mladých fanoušků pro nejlepší snímek mezinárodní soutěže
Artfilm Trenčianské Teplice – Zlatá kamera
MFF v albánském letovisku Durrës (7. 9. 2008) - Zlatý gladiátor za nejlepší snímek
Herecké obsazení filmu
Obsluhoval jsem anglického krále:
Ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále, kde se formou vzpomínek zestárlého hrdiny střídají různé časové roviny, se o hlavní postavu Jana Dítěte podělili dva herci - Oldřich Kaiser, který hraje zestárlého Jana po návratu z vězení a bulharský herec Ivan Barnev jako mladý Jan. V dalších rolích se objeví Julia Jentschová jako Líza, Martin Huba jako Skřivánek, Marián Labuda jako Walden, Milan Lasica jako profesor, Josef Abrhám jako Brandejs, Rudolf Hrušínský jako Tichota a další.Zajímavosti o filmu Obsluhoval jsem anglického krále
- poslední klapka padla 21. června 2006 po 66 natáčecích dnech
- Bohumil Hrabal podle svých slov napsal Obsluhoval jsem anglického krále za 18 dní
- natočilo se celkem 42 kilometrů filmového materiálu.
- Jiří Menzel dal 3333 krát pokyn „kamera, klapka, jedem“.
- v hlavních a vedlejších rolích se objevilo 36 herců
- komparzistů bylo více než 1100
- pro film bylo ušito 2000 kostýmů
- velkých kulis nejrůznějšího druhu bylo vybudováno 30
- natáčelo se na 25 místech, mj. v Praze, Liberci, Mladé Boleslavi, Milíně, Krupce,
Harrachově, Krkonoších, Orlických, Jizerských a Krušných horách
- v průběhu natáčení se herci Ivanu Barnevovi narodil prvorozený syn Matěj
- I. Barnev se stal miláčkem štábu, protože se během natáčení naučil velmi slušně česky
OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE
Motto: O muži, jenž toužil naplnit za každých okolností svůj život bohatstvím a krásou, a jehož štěstí bylo vždycky v tom, že ho potkalo nějaké neštěstí.Číšník Jan Dítě toho v životě prožil mnoho a ocitl se nahoře i úplně dole. Začínal jako prodavač párků na nádraží, ale od chvíle, kdy poznal magickou moc peněz, toužil stát se milionářem. Další jeho štací byl hotel U Zlatého města Praha, kde se scházela místní honorace a Jan tu poznal řadu zajímavých a užitečných lidí, například zkušeného cesťáka a velkého labužníka Waldena, který mu dal řadu dobrých rad. Díky němu také nakrátko získá místo v luxusním hotelu Tichota, odkud odejde do vyhlášeného pražského hotelu Paříž, bravurně ovládané vrchním Skřivánkem, vzdělaným mužem mluvícím mnoha jazyky a hrdým na to, že měl tu čest obsluhovat anglického krále. Také od něj se Jan mnohému přiučí. Když nenápadně podrazí nohu oblíbenému číšníkovi hoteliéra Brandejse a ten je po výbuchu vzteku propuštěn, postoupí Jan na jeho místo, což znamená, že k jeho práci patří také obsluha v salónku, kde se scházejí milionáři k opulentním hostinám. Vrcholem jeho kariéry v hotelu Paříž je hostina, kterou uspořádá habešský císař a za niž Jan získá řád namísto pana Skřivánka, který je pro císaře příliš vysoký. Stejně jako u většiny předchozích míst i v hotelu Paříž přijde o práci vinou ženy. Je totiž vyhozen poté, co se v napjaté politické situaci po zabrání Sudet začne scházet s fanatickou Němkou Lízou. Ta ho jako partnera odmítá, protože není Němec, když si však Jan vzpomene na německé předky, vezme ho na milost a v době, kdy jsou čeští vlastenci popravováni po atentátu na Heydricha, se za něj provdá. Jan se vrací jako číšník do hotelu Tichota, který Němci zabavili a proměnili v podnik, kde mají vybrané Němky počít děti s vybranými vojáky. Zatímco fanatická Líza odjíždí na frontu, Jan sbírá známky, které budou mít po válce velkou cenu, jak mu poradil pan Walden, které však sám skončil v plynové komoře vyhlazovacího koncentráku. Zahyne také Líza a Jan si po válce koupí za nasbírané známky hotel Tichota. Skutečně se stane milionářem, ovšem jen nakrátko. Po únorovém převratu v roce 1948 mu totiž komunisté majetek zabaví a odsoudí ho na patnáct let za mříže. Po propuštění pracuje zestárlý muž jako cestář v pohraničí a vzpomíná na všechno, co v životě prožil.
Zdroj: TV Nova
Foto: Archiv TV Nova
Hana Houbičková
ChytráŽena.cz
Foto: Archiv TV Nova
Hana Houbičková
ChytráŽena.cz