Na konzultaci do jedné z osmnácti poboček v ČR se můžete objednat na bezplatné telefonní lince 800 123 321. Na schůzce pak lékař na základě podrobné znalosti problematiky cestovní medicíny, aktuálních rizik v jednotlivých oblastech světa a v neposlední řadě také vašeho zdravotního stavu sestaví nejen přesný plán očkování, ale také doporučí léky a ochranné prostředky a seznámí vás s ověřenými a doporučenými postupy, které sníží riziko zdravotních problémů na minimum.
Ve spolupráci s doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D. jsme připravili ukázkové informace o exotických destinacích, které jsou v posledních letech u českých cestovatelů nejoblíbenější. MUDr. Maďar je specialista v oborech epidemiologie, prevence a kontroly infekčních nemocí, cestovní i tropické medicíny a také nadšený a zkušený cestovatel.
Afrika
Keňa leží na východním pobřeží rovníkové Afriky a je tvořena vysokými horami, které se střídají s jezery, savanou, lesy a pláněmi. Keňské pobřeží lemují pláže s jemným bílým pískem omývanými vlnami průzračného, blankytně modrého Indického oceánu. Díky korálovému útesu, který se táhne podél pobřeží Keni, lze při šnorchlování obdivovat krásy podmořského života. Vynechat nelze ani safari - pozorování divoké zvěře v její domovině je zážitek na celý život. Další oblíbenou destinací je Tanzánie, která láká na přírodní krásy v proslulém národním parku Serengeti, impozantnost vysokých hor včetně Kilimandžára a na zářivě bílé písčité pláže a potápění mezi korálovými útesy. Dovolená v Tanzánii umožní zažít i tu “pravou” Afriku včetně domorodých kmenů i těsné blízkosti divokých zvířat.
Při cestách do subsaharské Afriky (až po Angolu, Demokratickou republiku Kongo a Tanzanii) je povinné očkování proti žluté zimnici. „Dále do této oblasti doporučujeme vakcíny proti virové hepatitidě A+B, břišnímu tyfu a meningokokové meningitidě. Při pobytu v odlehlých oblastech, jako jsou oázy, pralesy a vzdálený venkov, nebo při dlouhodobém pobytu lze doporučit očkování proti vzteklině a 2 dávky vakcíny ve formě nápoje jako ochranu před cholerou a velkou částí bakteriálních cestovatelských průjmů,“ radí doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. Dále je potřebné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu a u osob nad 40 let věku při plánovaném bližším kontaktu s místními obyvateli očkovat také proti záškrtu. „Před odjezdem do střední Nigérie by se u všech dospělých nad 30 let věku měla aplikovat jedna dávka vakcíny proti přenosné dětské obrně,“ doporučuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Ve všech zemích subsaharské Afriky s výjimkou oblastí s vysokou nadmořskou výškou a pobřežních regionů ve státech Eritrea, Etiopie, Keňa, Tanzanie je nutné preventivně užívat antimalarické tablety a zejména za tmy aplikovat na kůži účinné repelenty s dostatečnou koncentrací účinné látky.
Zdroj: Očkovací centrum
Mirka Bali
ChytráŽena.cz