Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 03.02. 2025
Dnes má svátek Blažej
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Očkování? S rozumem!

14. 06. 2016 | Vaše příběhy

Jsem matkou dvou dětí, vysokoškolsky vzdělaná zdravotnice. O očkování jsem se nikdy nijak zvlášť nezajímala, brala jsem věci tak, jak byly. Když jsem poprvé otěhotněla, žili jsme dočasně v zahraničí. Věděla jsem, že se budeme do ČR vracet. Začala jsem tedy zjišťovat, jaká očkování jsou běžná v Řecku a co je povinné u nás, aby synovi nic nechybělo.

Při hledání informací jsem začala narážet na různé články a studie, které před očkováním varovaly. Nejdřív jsem tomu nepřikládala velký význam, ale postupně jsem trochu znejistěla a začala se zajímat.

Zjistila jsem, že je očkování předmětem spousty debat. Názory jsou obvykle vyhrocené a to až do té míry, že zastánci očkování vyhrožují postižením dítěte nebo jeho smrtí, pokud nebude naočkováno a onemocní – zatímco odpůrci vyhrožují, že trvalé následky a smrt hrozí jako následek očkování. Takové diskuze ovšem postrádají smysl. Vzbuzují akorát strach a rodiče jsou často zmatení.

Lék jako každý jiný

Je dobré si uvědomit zásadní věc: vakcíny jsou léčivo jako každé jiné. A stejně jako má nežádoucí účinky i volně prodejný Paralen, mají je i jednotlivé vakcíny. Může se jednat o banální reakce jako zvýšená teplota nebo horečka, existují ale i případy, kdy se objevily zásadnější reakce. Na žádost by měl očkující lékař předložit příbalovou informaci k vakcíně. K nalezení je příbalová informace rovněž na webu www.ordinace.cz v sekci léky.

OčkováníMinimalizace rizik

Rizika nežádoucích účinků je možné minimalizovat. Důležité je zejména to, aby byl člověk (dítě) při očkování zcela zdravý. Ideální je, pokud je plně zdravý i 14 dnů před očkováním. Čím delší je odstup i od běžného nachlazení, tím jsou rizika nižší. Má-li tedy dítě (nebo Vy v případě očkování pro dospělé) v termínu očkování byť jen obyčejnou rýmu, je vhodné požádat o posunutí termínu.

V období očkování je dobré dbát na přísun vitamínů, zejména C a B-komplexu. Vhodné je rovněž podávání křemíku, který se nachází například v přesličkovém čaji.

Ochranu proti riziku nežádoucích účinků poskytují i homeopatika. V ČR existují 2 homeopatické směry – jeden z nich doporučuje homeopatika Thuya a Silicea. Novější, ale méně rozšířený směr doporučuje podání homeopatik, která jsou vytvořená z vakcín.

Každá vakcína je pro tělo určitou zátěží. Je tedy lepší podávat vždy jen 1 vakcínu a nekombinovat ji v jeden den s těmi, které je možné si zaplatit navíc.

Jak je to s termíny?

Každé období má předepsaný věk, kdy má být podáno, stejně jako rozestup mezi jednotlivými vakcínami. Existuje dané očkovací schéma, které se u novorozenců počítá na měsíce, u větších dětí a dospělých na roky. Přesto existují možnosti, jak obvyklou dobu očkování oddálit. Příkladem je hexavakcína u novorozenců. Ačkoliv se běžně podává ve 2-3 měsících, je možné ji v případě potřeby odložit na později. Stejně tak je standardní přestávka mezi prvními dávkami 1 měsíc, je ale možné ji prodloužit. V tomto případě je maximální doba 6 měsíců.

Přístup lékařů

Mezi lékaři existují rozdíly, co se přístupu k očkování týče. Někteří nemají problém naočkovat dítě s rýmou kombinací dvou vakcín, jiní si jsou dobře vědomi rizik a proto striktně trvají na tom, že musí být dítě plně zdravé minimálně v den očkování. V praxi se rodiče mohou setkat i s lékaři, kteří si trvají na dodržení očkovacích termínů téměř na den a možnost oddálení ze zdravotních důvodů akceptují pouze v případě, že je dítě skutečně vážně nemocné. I když se lékaři posunutí očkování nelíbí, jedná se skutečně o legální postup, chránící zdraví dítěte. Ani informace některých lékařů, že bude muset rodič očkování hradit, pokud bude podáno o něco později, není pravdivá – jedná se totiž stále o povinné vakcíny (zdroj: Ministerstvo zdravotnictví).

Méně je někdy více?

Podávali byste dítěti lék na srážení teploty ve chvíli, kdy má horečku 39° C? Pravděpodobně ano, abyste ho ochránili před negativním působením horečky. Podávali byste mu lék na snížení teploty ve chvíli, kdy by mělo 37,1° C? Pravděpodobně ne, abyste ho uchránili před zbytečnou zátěží, kterou i banální léky představují. Stejné je to s očkováním. Myslím si, že je dobré vyvážit přínosy a rizika – očkovat tak, aby bylo dítě chráněno, ale aby nebylo zatíženo zbytečně.

Jen málo rodičů ví o možnosti snížit počet vakcín u miminek o jednu dávku vakcíny. Jedná se o tzv. očkovací schéma 2+1. Za normálních okolností jsou podány miminku 3 dávky hexavakcíny a s odstupem je podaná tzv. posilující dávka (booster). to se nazývá schéma 3+1. Ubrání jedné vakcíny sníží zátěž dítěte a přitom je zachovaný ochranný účinek. Nově je schéma 2+1 uznávané za dostatečné i pro pozdější přijetí do mateřské školy. Stejně tak je pro přijetí do školky akceptovatelná jen jedna dávka vakcíny Priorix. V tomto případě je ale potřeba, aby si rodiče zjistili, v jakém věku vakcínu podat, aby bylo dítě co nejlépe chráněno. Každopádně, obecně platí, že v čím nižším věku jsou vakcíny podané, tím více tělo zatěžují.

Závěrem

Zodpovědnost za dítě mají v prvé řadě rodiče. Jsem přesvědčená, že by měli hledat cesty, aby svoje děti co nejvíc chránili a co nejmíň ohrožovali. A to platí i v otázce očkování. Pokud je rodičům něco nejasné, spoustu informací najdou na internetu.


Patulka - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
To je snad poprvé, co čtu rady o očkování napsány pěkně logicky, bez zbytečných emocí.Smajlík Většinou narazím právě na jeden ze zmiňovaných táborů.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles