Ještě, než se dalo vůbec hovořit o matraci nebo podložce na spaní, byla původní lože vystlána suchými listy a trávou, která dostatečně izolovala teplo. V průběhu historie se lůžka neustále změkčovala, zvětšovala a poskytovala tak lidem zázemí nejen pro spánek. V počátcích byla největším problémem zima od země. Spací prostor se proto začal zvedat nebo zavěšovat a dal tak vzniknout dnešním postelím. V době, kdy lidé začali lovit zvěř, se podložkou pro spaní stala zvířecí kůže. Ta dokonce později sloužila jako základ pro vodní postel. Kozí kůže se jednoduše zevnitř navoskovala, sešila a naplnila vodou. Kůže, vlna nebo peří byly ale dlouhou dobu výsadou bohaté šlechty a církve. Chudé obyvatelstvo si muselo vystačit se slámou nebo senem zašitým v pytli.

V 18. století se vůbec poprvé objevil vynález, který dal vzniknout dnešním pružinovým matracím. Aby byly pružiny stabilní, musely být spojeny za pomocí provázku nebo nějaké pevné tkaniny a zašité do povlaku. Pružinová matrace se oproti ostatním běžným typům snadno větrala, takže nedocházelo k zatuchnutí ani přemnožení roztočů, jak bylo dříve běžné.

Z historie matrací v České republice stojí za zmínku rok 1975, kdy se v Břeclavi začaly vyrábět první matrace. Již dávno jsou ale pryč doby, kdy matrací byl nazýván kus molitanu, který byl položen na tvrdé desce. Dnes na trhu nalezneme hlavně kvalitní matrace z PUR pěny, HR pěny a líné pěny. Tedy z materiálů, které poskytují vysoký komfort a zajištění individuálních potřeb. Matrace už zkrátka nejsou jen podložkou, která má za úkol chránit nás před tvrdou a studenou zemí.
Zdroj, foto:MORAVIA COMFORT