Tentokrát jsme se vydali do Krušných hor a německého příhraničí. Vybrali jsme si městečko Olbernhau. Olbernhau je město v zemském okrese Erzgebirgs (Krušné hory) v Sasku. Tzv. „město sedmi údolí“ je poprvé zmiňováno v roce 1434. Nejlepší přístup do Olbernhau je z našeho Brandova. Autem se dá dojet až přímo do městečka Olbernhau, ale my jsme auto nechali na české straně u benzinové pumpy a přešli jsme jen můstek přes říčku a hned jsme se mohli kochat. Hned za hranicí totiž začíná to, proč jsme sem jeli.
Poznávacím znamením města je je slavná „Saigrova huť
Olbernhau“, ve které se v 16. až 18.století získávalo z rud stříbro a
měď. Olbernhau není známo jen svojí hornickou tradicí, ale je považováno i za
bránu do „krušnohorské země hraček“. Provozování této staleté tradice se odráží
v mnoha řemeslných dílnách, které se zabývají uměleckým řezbářstvím, stejně
jako v postavách, které jsou symboly města – husar, žena z perníku a louskáček.
Dřevěné hračky tu potkáte na každém kroku. Podle chodníku, před domy i obchody,
za okny… Areál Saigerhütte leží hned za českou hranicí.
Tento památkový komplex obehnaný pozůstatky opevněných hradeb je připomínkou
hutnické historie Krušných hor. Areál zahrnuje celkem 22 dochovaných budov,
také hotel, dům s ukázkami řemesel nebo dětské centrum. Od roku 1537 byla v
Olbernhau významná evropská huť, kde se zpracovávaly barevné kovy... Komplex
zahrnoval čtyři hamry a první válcovna pracovala od roku 1847.
Muzeum Saigerhütte s měděným hamrem leží nejblíže české hranici. Dům se střechou až k zemi skrývá funkční vodní hamr na zpracování mědi a na vlastní uši se můžete přesvědčit, co umí nejtěžší kladivo Krušných hor. Na místě můžete dostat tištěného průvodce v češtině, anebo my byli na prohlídce sami, tak nám pán v pokladně pustil výklad v češtině. Uvnitř areálu skanzenu je volně přístupné muzeum pod širým nebem, tzv. Dlouhá huť, což jsou různé výrobní prostory hutě. V bývalém měděném skladu je výstava, která taktéž dokumentuje historii hutnictví v Olbernhau. V dalších budovách areálu je expozice věnována lidovým řemeslům Krušnohoří – třeba tkalcovství, hrnčířské výrobě, řezbářství, ražbě mincí. Ukázky řemesel jsou připraveny v Hüttenschule, která představuje způsob života zdejších rodin kolem roku 1900.
Stockhausen neboli Živá země hraček je součástí areálu a je určena dětem. Tři patra budovy nabízí prostor pro hry. Dominantou obří herny je desetimetrová skluzavka. V přízemí je malé občerstvení a tvořivá dílna.
Ale za podívání stojí určitě i samotné centrum města. Je vzdálené asi 1 – 1,5 km od tohoto komplexu. V centru je hezké malé náměstí s kostelem. Dokonce pán, který kolem kostela sekal trávu, nám nabídl, jestli se nechceme podívat dovnitř. Odemkl nám zadní vchod a pustil nás nahoru až k varhanám.
Olbernhau je klidné a upravené německé městečko, které stojí za prohlédnutí.
ChytráŽena.cz