Procházet se po hřbitově může být pro někoho nezvyklé. Já při svých procházkách uličkami Prahy občas na hřbitov zamířím. Na podzim jsem se znovu prošla Olšanskými hřbitovy, kde nalézám velké množství pozoruhodných architektonických miniatur ve formě náhrobků a soch.
Olšanské hřbitovy jsou největším pražským hřbitovem. Původně zde byl v 17. století založen morový hřbitov, spolu s kaplí zasvěcenou patronům proti moru, sv. Rochovi, sv. Šebestiánovi a sv. Rozálii. Morový hřbitov se stal v průběhu času hřbitovem veřejným a postupně se rozrostl až do dnešní podoby. Za tři století svojí existence jsou zde pochovány více než dva milióny mrtvých.
Na Olšanských hřbitovech objevíte historicky velice cenné náhrobky, které sem byly přeneseny ze zrušeného karlínského vojenského a karlínského evangelického hřbitova, čestná vojenská pohřebiště z první světové války, hroby vojáků, kteří padli za druhé světové války. Kromě běžných občanů je zde pohřbeno i mnoho významných osobností společenského a kulturního života. Najdete zde například hrob Josefa Jungmanna, Františka Ladislava Čelakovského, Karla Havlíčka Borovského, Miroslava Tyrše, Josefa Lady, Jana Wericha a Jiřího Voskovce nebo Jaroslava Ježka. Jeden z nejhonosnějších a nejznámějších náhrobků na Olšanských hřbitovech je rodiny soudního rady Aloise Hrdličky. Jde o čtyři sochy v životní velikosti z carrarského mramoru - ve scénickém výjevu představují sen matky, jejíž syn si vzal život kvůli prohře v kartách. Náhrobek je umístěn vlevo od hlavního vchodu na Olšanské hřbitovy.K zajímavostem Olšanských hřbitovů patří i naučná stezka a komentované vycházky.
Naučná
stezka
Olšanské hřbitovy jako jediný hřbitov v Praze mají od roku 2006 unikátní naučnou stezku s několika popisnými tabulemi, na kterých jsou fotografie náhrobků zajímavých osobností, které na hřbitově leží. Trasa naučné stezky začíná u kostela sv. Rocha na Olšanském náměstí, zatím tu je přes 70 popisných tabulí. Stezka nemá určenu pevnou trasu ani není značená, panely jsou rozmístěny podél cest mezi hroby. Číslovány jsou postupně podle toho, jak byly přidávány, nejsou tedy v terénu většinou číselně za sebou. Já jsem všechny dosud neobjevila. Naučná stezka vznikla zásluhou římskokatolického faráře Miloše Szaba. Ten je také autorem čtyř knih s titulem Pražské hřbitovy - Olšanské hřbitovy. Knihy obsahují medailonky a osobní údaje osobností pohřbených v konkrétně uvedených sektorech hřbitova. Text je doplněn fotografickou dokumentací hrobů a hrobek. Obsah knih je shodný s popisnými tabulemi na hřbitově.
Komentované
vycházky
Správa pražských hřbitovů a Praha Neznámá pořádají komentované vycházky s odborným výkladem. Kdy vycházky probíhají, se s předstihem dozvíte na webových stránkách. Já dávám přednost k procházce vycházející z mé aktuální momentální nálady. Přestože hřbitov poskytuje zajímavé stavby a sochy, stačí mi hodinová procházka. O nositelích jmen, kteří mne zaujmou, si dodatečně přečtu. Naučná stezka je přístupná celoročně, v době otevíracích hodin.
Adopce hřbitovů
Adopce významných hrobů je dlouhodobý projekt, který byl spuštěn Správou pražských hřbitovů v červenci 2013. Projekt je součástí připravovaného konceptu péče o hroby významné z hlediska historického, uměleckého či společenského. Jeho cílem je aktivně zapojit širokou veřejnost do péče o významné hroby a ve spolupráci s ní tak zabránit zaniknutí a chátrání takových hrobů. Praha byla a je už po staletí centrem kulturního, politického a společenského života. Proto se mnohdy stala také místem posledního odpočinku velké řady významných osobností naší i světové historie. Každým rokem se však bohužel zvětšuje počet hrobů bez řádně uhrazených nájemních smluv. Hroby výjimečných osobností jsou často zanedbané, chátrají i cenná sochařská díla.
Procházka je zajímavá ve všech ročních obdobích. A poučná pro všechny věkové kategorie. Podle mne deprese z ní nehrozí, spíše naopak - vyjdete s radostí, že máte ještě možnost užívat si života.
ChytráŽena.cz