I když odborníci říkají, že těžká zranění nejsou v posledních letech taková, jako v dobách, kdy si lidé vyráběli různé bouchací atrakce doma na koleně, přeci jen stojí za zmínku, že v rámci Evropské unie se ročně v souvislosti s používáním zábavné pyrotechniky přihodí více než 45 000 úrazů.
Spotřebitelé se mohou setkat se třemi třídami zábavné pyrotechniky. Ale z nich jsou pouze 2 volně prodejné v obchodech. Bohužel právě inspektoři ČOI objevili volně prodejnou pyrotechniku i ze třetí třídy….. Kontrolujte proto Vaše děti, jakou zábavnou pyrotechniku si vlasně kupují !
První kategorie jsou vlastně pyrotechnické hračky, prodávají se i ve stáncích a mohou je kupovat i odpalovat osoby mladší 18 let. Jde např. o prskavky, pistolové kapsle, třaskavé bonbony, malé tyčinky s barevnými plameny, ohňopády, blikavky, malá ohnivá kola a fontány, bouchací kuličky a vystřelovací konfety.
Do druhé třídy, kterou mohou kupovat jen osoby starší 18 let. Patří do ní např. pyrotechnické předměty s hvízdanou náplní a rakety, také bengálské ohně a pyrotechnické dýmové slože. U této třídy zábavné pyrotechniky je stánkový prodej zakázán!
Italské pumy, dělové rány, ohňopády, různé rakety, vystřelovací efekty a tzv. velké japonské slunce už patří do kategorie speciálních pyrotechnických předmětů a kupovat je mohou jen osoby s kvalifikací odpalovače ohňostrojů.
SOS připomíná spotřebitelům, aby si vždy zkontrolovali na obalu výrobku, zda je uvedeno datum, do kdy má být pyrotechnika použita a nikdy ji nepoužívali po uplynutí tohoto dat. „Navíc by si ti nejstřízlivější v silvestrovské společnosti měli uvědomit, že pyrotechnika nikdy nepatří do ruky lidem pod vlivem alkoholu,“ připomíná mluvčí SOS Ivana Picková. „Ať vstup do Nového roku je úspěšný a bez nutnosti volat lékaře k dalšímu zranění zaviněnému ne pyrotechnikou, ale neodpovědným zacházením s ní,“ uzavírá mluvčí.
Více se dozvíte také na oficiálních webových stránkách Sdružení obrany spotřebitelů.
Hana Nováková
Chytrá Žena.cz