Opticky ji poznáte velmi snadno a rychle – podle zvýšeného lesku a rozšířených pórů. Často se na ní také tvoří zanícené komedony.
Co je akné?
Akné je zánět mazových žláz a vlasových folikulů. Nejčastěji postihuje obličej, hrudník, ramena a záda. Tímto kožním onemocněním mohou trpět jak muži, tak ženy. Akné se projevuje zarudlými až hnisavými místy, po kterých mohou někdy vznikat i jizvy.
Seznamte se blíže se svou problematickou pletí
a vyzrajte na ni!
Příčiny akné
Mezi hlavní příčiny akné patří nadměrná produkce hormonů či hormonální nerovnováha. Pohlavní hormony (především androgeny) podněcují činnost mazových žláz k nadměrné produkci kožního mazu. Důsledkem je mastná kůže se sklonem k ucpávání pórů. Jestliže dochází ke zvýšenému rohovění v oblasti vývodů mazové žlázy, vnikne tak zátka z rohovinových části a mazu. Další vytvářený mas nemůže dostatečně unikat na povrch a vytváří se komedon. Komedony se mohou vyvinout černé nebo bílé. Mazové žlázy bývají ucpány lipidy a kreatinem. V obsahu komedonu se množí bakterie, způsobující zánět, jehož příčinou je vznik akné.
Smím si sama odstraňovat komedony?
Rozhodně nedoporučujeme, abyste si komedony odstraňovala vymačkáváním sama. Hrozí Vám že si způsobíte zánět nebo dokonce jizvy. Chcete snad mít zjizvený obličej, posetý hlubokými krátery? To jistě ne! Svěřte se do rukou odborníka, který Vám pleť profesionálně ošetří a vyčistí.
A to mám běhat s každým pupínkem za odborníkem? Namítnete. Nebo si ho snad mám nechat na nose jako zářící ozdobu a vyrazit do společnosti? To nikdy!
Ale kdepak – v případě nouze a potřeby si na větší pupínky můžete troufnout. Ovšem pozor – jen opatrně a s citem. Pleť je nejvhodnější čistit po koupeli, kdy je dobře napařená. Kolem prstů si omotejte papírové kapesníčky a pusťte se do boje se zákeřným protivníkem. Na komedon se raději snažte netlačit, ale spíše jej jemně vysouvejte. Postižené místo pak okamžitě vydesinfikujte.
Jakých zásad se mám držet při odstraňování akné?
Navštěvujte pravidelně kosmetický salon (obvykle stačí jednou měsíčně, někdy jsou však zapotřebí častější návštěvy – i jednou za čtrnáct dní).Pokud jsou Vaše problémy s pletí závažné, odhodlejte se vyhledat pomoc u kožního lékaře.
Nepodceňujte večerní čištění pleti – Vaše pleť potřebuje čistit, čistit a čistit!
Snažte se zvýšit příjem vitamínů, především B – formou Pangaminu a zinku.
Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva a jogurtů, čímž podpoříte správnou funci zažívacícho traktu.
Čas od času dopřejte organismu čistící čaje, například z kopřiv.
Více informací o knížce Krásná v každém věku se dozvíte také v našem článku v knižních novinkách: Krásná v každém věku.
Zdroj: Grada Publishing, a.s.
ZUZI
Chytrá Žena.cz