Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 26.11. 2024
Dnes má svátek Artur
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Opičí kluk Satu ze ZOO Děčín bydlí s ošetřovatelkou

12. 03. 2007 | Novinky

Dětské lahvičky, sunar, vlhčené ubrousky, plínky, vstávání kvůli krmení každé tři hodiny, rostoucí zoubky. Přesně takhle by se dal ve zkratce popsat den ošetřovatelky Zoo Děčín Sabiny Glöcknerové. Nestará se však o vlastního potomka, ale stala se náhradní mámou tvorečkovi, který se jí vejde do dlaně. Jde o malého samečka makaka chocholatého jménem Satu, o kterého se jeho vlastní matka neuměla postarat a proto musel putovat do náhradní rodiny.


„Tenhle opičí kluk Satu je už čtvrtým mládětem naší Princezny v Zoo Děčín. Samička však v péči o své potomky zcela pohořela. Dvě mláďata kvůli jejímu nešetrnému zacházení zemřela, třetí potratila,“ vzpomíná Sabina. Malý sameček Satu by Princezninu péči s největší pravděpodobností také nepřežil, matka jej tahala po výběhu za ruce i za nohy, neuměla ho správně držet. „Z jejího zacházení si odnesl spoustu šrámů. Satu byl odřený, pomlácený a neuvěřitelně podchlazený.


Trvalo nám pěkně dlouho, než jsme ho zahřáli. Nejdřív jsem to zkoušela vlastním tělem, pak láhví s teplým mlékem. Na té se ale neudržel,“ popisuje ošetřovatelka ZOO. Nakonec pomohla metoda, která se při prokřehnutí používala dříve i u dětí. Tu správnou barvu vrátila promodralé kůži, věřte nebo ne, rozehřátá trouba. „Vyhřála jsem jí na příjemnou teplotu, vypnula, vystlala pekáč měkkými ručníky a to byste koukali, jak to pomohlo. Během 15 minut malý Satu pěkně zrůžověl a začal reagovat,“ vzpomíná.


Dnes už je dvoutýdenní opičí miminko Satu zcela v pořádku. Jeden den se svojí neopatrnou matkou, mu může připomínat už jen chybějící článek prstu, o který kvůli ní Satu přišel.
Ošetřovatelka Sabina, která se v péči o malého opičáka po týdnu střídá se svou kolegyní Šárkou Bodlákovou, je nyní v podstatě na takové opičí mateřské dovolené. Vlastní dítě sice prozatím ještě nemá, ale zkušenou náhradní matkou již je. V domácích podmínkách už odchovala 2 ovečky ouessantské a 1 srnče. Společně s ošetřovatelkou Šárkou i malému opičákovi vybrali jméno. Pátrali po něm v oblasti Indonésie, která je domovem tohoto druhu primátů. Mládě pojmenovali právě Satu. V jazyce Indonésanů to znamená - jednička.


Malý makak Satu potřebuje celodenní péči. Krmení každé tři hodiny, přebalování, omývání, masírování bříška. „Rozhodně se to dá srovnat s péčí o malé dítě. Člověk se pořádně nikam neutrhne a nejhorší je asi to vstávání v noci. Dříve vyžadoval Satu přísun potravy po dvou hodinách, dneska se to posunulo na tři,“ říká Sabina. Sameček dokáže při jednom krmení spořádat 20 až 30 ml mléka. „Krmíme ho klasickým sunarem,“ upřesnil zoolog Zoo Děčín Roman Řehák. Ošetřovatelka si vede deníček, kde kromě jiného sleduje především to, jak Satu přibývá na váze. Ačkoliv je na světě teprve krátce, už se mu klubou zoubky a tento stav prožívá úplně stejně jako kterékoliv jiné lidské miminko. „Pořád si sahá na dásně, občas je nevrlý a růst zubů doprovází i průjem,“ říká.


S péčí o malého opičího kluka Satu občas vypomáhá i fenka německého ovčáka jménem Nessi. Chce být téměř u všeho. Nenechá si ujít přebalování ani krmení. „Neustále by ho olizovala. Myslím, že mu tím hodně pomohla při hojení všech těch ran a odřenin,“ uvažuje Sabina. Malý opičák Satu jí za to dělá společnost při venčení. „Nechat ho doma nemůžu, proto když jde Nessi ven, musí s námi. Naložím ho do brašny vystlané kožíškem a razíme. Tento „mobilní kočárek“ funguje skvěle. Makakovi se v něm líbí a mnohdy houpavého pohybu využije ke spánku,“ doplňuje.
V péči ošetřovatelek zůstane mládě ještě přibližně 2 měsíce. Až se naučí sám přijímat potravu a nebude alespoň přes noc vyžadovat přísun mléka, pokusí se ošetřovatelky o jeho vrácení do skupiny. „Nepůjde ale hned mezi ostatní členy tlupy. Umístíme ho do vedlejší ubikace. Musí si na skupinu nejprve zvyknout,“ doplňuje zoolog.


Čtěte také další články o ZOO:
První poslové jara v Zoo Ostrava
Narodilo se mládě makaka lvího
Vilín - do zoo zahrady nakukuje jaro
Narodilo se mládě lamy alpaky
Zoo Praha využívá zdroje z Evropského sociálního fondu


Více informací se dozvíte také na oficiálních webových stránkách ZOO Děčín.


Jana Zedníčková
Chytrá Žena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte také



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
ňufínek
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles