Do kuchyně především bodovky
V kuchyni by neměla chybět především bodová světla, kterými lze osvětlit pracovní linku. Standardní výbavou by dále mělo být světlo nad sporákem, které je často součástí digestoře. Pracovní plochu můžete osvětlit zářivkovými trubicemi, které jsou k použití do kuchyně ideální. Mohou mít životnost až 12 000 hodin. Kromě dlouhé životnosti oceníte i jejich efektivnost – jsou zhruba 4x úspornější než klasické žárovky.
Dostatečné osvětlení kuchyňské linky je i otázkou bezpečnosti – právě kvůli nevhodnému osvětlení často vznikají úrazy popálením či pořezáním. Na pracovní desce by osvětlením neměly vznikat odlesky či stíny, které jsou při každodenním používání kuchyňské linky velmi nepříjemné.
V případě, že se v kuchyni nachází jídelní stůl, je vhodné nad něj umístit stropní svítidlo. To by mělo být umístěno tak, aby dostatečně osvětlovalo celý stůl a přitom nikoho neoslňovalo. Ideálním řešením proto může být lustr se stahovacím stínidlem, který, když se vytáhne, může suplovat i hlavní světlo v místnosti.
Ideální vzdálenost svítidla od stolu je cca 55 cm. Přestože je místnosti dominantní, jeho funkce je spíše doplňková, nejdůležitější jsou již zmíněná bodová světla.
Osvětlení v koupelně? Dbejte hlavně na bezpečnost!
Koupelna bývá často odkázána pouze na umělé osvětlení. Centrální světlo by tak mělo být doplněno minimálně jedním doplňkovým světlem, například nad zrcadlem. Nezapomeňte, že v koupelně je třeba při výběru a umístění osvětlení dodržovat bezpečnostní předpisy.
Předejde se tak případným problémům, které toto vlhké prostředí může způsobit. Světla, která jsou určena pro použití ve vlhkém prostředí, musí mít vyšší stupeň ochrany. Proto do koupelny vybírejte světla, která mají ochranu minimálně IP43 pro vestavěná stropní svítidla. Přisazená svítidla musejí mít stupeň krytí ještě vyšší.
Velkou pozornost v koupelně věnujte osvětlení zrcadla. Vhodné je k zrcadlu umístit podélná svítidla, která nevytvářejí ostré stíny v obličeji. Podobné svítidlo je možné umístit i nad zrcadlo. Naopak se snažte vyvarovat bodového osvětlení, které obličej nevhodně osvětluje.
Jelikož koupelna často trpí nedostatkem přirozeného světla, je jako náhradu možné použít tzv. plnospektrální osvětlení – bílé denní světlo. Jedná se o světlo, které se nejvíce přibližuje dennímu světlu a pozitivně tak působí na lidský organismus. Toto osvětlení se tedy hodí všude tam, kde je přirozeného světla nedostatek, například na chodby, sklepní prostory, atd.
Zdroj: OBI
Vendi V.
ChytráŽena.cz