Po létě, kdy měly děti spoustu příležitostí zařádit si v bazénech, rybnících, řekách nebo moři, je vhodné využít toho, že jsou na vodu zvyklé, a přihlásit je na některý z plaveckých kurzů. Naučí se tady totiž mnoho dovedností, které bychom je my sami při nejlepší vůli nenaučili.
Mnoho rodičů si myslí, že jejich děti umí plavat, ale ve skutečnosti jde pouze o pasivní plavce. To jsou děti (ale samozřejmě podobně je na tom i řada dospělých), které se sice udrží nad hladinou, dělají tempa rukama i nohama a uplavou určitou vzdálenost, ale nemají zvládnuté základní plavecké dovednosti. Proto jsou jejich pohyby často zmatené, neúčelné, křečovité, schematické, a celkově děti nemají ve vodě potřebnou jistotu.
Ovládají vaše děti 5 základních plaveckých dovedností?
1. Dýchání do vody – při nácviku této dovednosti je cílem naučit dítě intenzivní nádech ústy a dlouhý, plynulý a úplný výdech ústy i nosem do vody s otevřenýma očima. V plynulém opakování bez zadržení dechu.
2. Splývavá poloha – také nazývaná sebezáchranná – děti se učí vznášet se na zádech, ale i na břiše s hlavou v prodloužení trupu.
3. Orientace ve vodě i pod vodou – důležité je naučit se plavat s otevřenýma očima, a to s brýlemi, ale i bez nich.
4. Pády a skoky – trenéři dětem vysvětlí zásady bezpečného skákání a pak je s dětmi nacvičují, a to z různých výšek a z různých poloh.
5. Pochopit „pocit vody“ – tato dovednost spočívá v pochopení záběrové plochy a polohy. Dítě musí rozpoznat, který pohyb zajišťuje pohyb vpřed, který vzad, čím docílí točení dokola, jak se dostane z hloubky k hladině a opačně.
Naučit se tyto základní dovednosti je pro následující výuku samotných plaveckých způsobů naprosto nezbytné. S výukou konkrétních plaveckých způsobů je pak nejvhodnější začít u dětí ve věku 5–6 let. Podle odborníků je také na výuku plavání v 8 nebo dokonce
10 letech pozdě. Umět plavat by přece mělo patřit k základnímu
vzdělání!
Nestačí výuka plavání ve škole?
Možná vás napadne, proč přihlašovat dítě do plaveckého kurzu, když chodí plavat v rámci školy? „I když má vaše dítě to štěstí a účastní se pravidelných a odborně vedených hodin plavání v rámci povinné školní výuky, na to, aby se stalo aktivním plavcem, to nestačí. Navíc pro řadu škol je stále velmi obtížné zajistit vhodný bazén pro výuku a vzdělané instruktory, takže pravidelnost a úroveň výuky plavání je v různých částech republiky a jednotlivých školách velmi rozdílná. Dvouletá covidová přestávka navíc způsobila, že mnoho dětí nechodilo do kurzů vůbec, nebo se učilo plavat online, což opravdu moc nefunguje
Zdroj, foto: Juklik.cz