Například dle údajů organizace Kids in Danger (Děti v ohrožení) potřebuje v Americe lékařské ošetření ročně více než 12 tisíc dětí mladších pěti let kvůli zraněním, které jsou zapříčiněny jízdou v kočárku. Jedno dítě pak na následky úrazu, nejčastěji hlavy, zemře. Pád z kočárku je dle výzkumů nejčastější důvod úrazů dětí v kočárcích.
Dítěti hrozí v kočárku udušení či přiskřípnutí
Dalším nebezpečím, které dětem v kočárcích hrozí, je možnost udušení. Mnoho dětských úmrtí nastane v době, kdy děti usnou ve sportovním kočárku a nešťastnou náhodou proklouznou dírou na nohy, kde se jim zasekne hlava a mohou se uškrtit.
Ve sportovní variantě kočárků je proto nutné poutat i nejmenší děti, které se mohou nečekaně posouvat či přetáčet. Nejenom ve sportovních variantách pak ratolestem hrozí také skřípnutí prstů nebo dokonce celých končetin do různých mechanismů kočárku. Děti pak můžou skončit v lékařské péči také s nejrůznějšími oděrkami a řeznými ranami.
Rodiče by proto měli často své dítě v kočárku kontrolovat.
Hlídat ale musí i okolní provoz, obzvláště při přecházení silnice. Kočárek je pro řidiče téměř neviditelný, protože je mnohem nižší než průměrná dospělá osoba. Odborníci proto doporučují připnout na kočárky reflexní pásky, které výrazně zvyšují viditelnost celého kočárku. Připoutávejte i ty nejmenší Už při výběru kočárku by proto rodiče měli zohlednit kvalitní bezpečnostní postroje. Ve výbavě se nacházejí většinou tříbodové nebo pětibodové bezpečnostní pásy. Spolehlivější jsou však ty pětibodové, které procházejí okolo pasu, ramen a mezi nohama. Zafixují totiž dítě do bezpečné polohy a navíc jsou pohodlné. Pokud kočárek nemá v základní výbavě bezpečnostní pásy, můžou rodiče dokoupit univerzální upínací systém. Bezpečnostními postroji by měly být v kočárku zabezpečeny všechny děti včetně nejmenších novorozenců.
Kočárek nepřetěžujte taškami s nákupem, ztrácí tak stabilitu
Bezpečnostní postroje napomáhají také k udržení stability kočárku. Dítě připoutané bezpečnostním pásem se totiž nemůže tolik pohybovat ze strany na stranu. Dětský kočárek by však měl být stabilní sám o sobě. Ideální jsou v tomto ohledu kočárky s širokou základnou a nižším těžištěm. Obecně lze rodičům doporučit, aby kočárky nepřetěžovali nákladem. Naložit celotýdenní nákup na řidítka není zrovna ideální. I ten nejstabilnější kočárek se pak může snadno převrátit.
Další příčinou dětských úrazů v kočárcích bývají nehody, které vznikají kvůli nekvalitním brzdám. Při výběru kočárku by proto rodiče měli kontrolovat jejich funkčnost. Na místě je také dodržování bezpečnostních zásad, v rámci nichž by měli rodiče zabrzďovat kolečka při každém zastavení - i na rovné ploše. Ve svahu pak musí být zabrzděná kolečka vždy níž než ta nezabrzděná.
Zdroj, foto: Neonato