Pálení čarodějnic nebo-li noc plná kouzel a čar. Dnes ji vnímáme především jako „pálení čarodějnic“ noc před prvním májem. Tato noc je však spojena i s mnohými jinými pradávnými čarovnými rituály. Moc čarodějnic byla velice silná. Lidé se čarodějnic samozřejmě báli, protože mohly škodit nejen jim, ale také dobytku, a proto je chtěli vyhnat a jejich moc oslabit. Věřili také tomu, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat „shromáždění čarodějnic vedených ďáblem“.
Dřív než se naší předkové v předvečer svátku sv. Filipa a Jakuba vypravili
na kopeček za vesnicí, aby „pálili čarodějnice“, dělali kolem chalupy různá
opatření, která měla zabránit zlým silám v páchání škod. Před chlévy se pokládaly drny, protože lidé věřili, že čarodějnice na nich nejdřív musí spočítat trávu, teprve potom se může pustit do díla.
Podlahy světnic se pokrývaly jarním kvítím. Tomu prý zase byly čarodějky povinny počítat semínka. Celá
stavení se kropilo svěcenou vodou, na křižovatkách cest se scházeli lidé, hlučeli, práskali biči a občas
někdo vystřelil na znamení bdělosti a ostražitosti pře zlými silami.
Proti zlému působení čarodějnic byla také snítka střemchy “šeříku“, která odháněla zlo.
Květy šeříku se vyzdobil celý dům. Vysazovala se také na zahrady před stavení, aby ochránila majetek před
zlými silami.
Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Zapalovala se také smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti
Je to velmi starý a dodnes živý lidový svátek. Dodnes se tuto noc lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.
Jednoduchá výroba čarodějnice
Potřebujeme klestí, větve, provázek, nůž, nůžky, hadry, barevný krepový papír, lepidlo, sirky
Noc ze 30. dubna na prvního května je dobrou příležitostí sejít se s přáteli a spolu s dětmi rozdělat oheň, aby nás chránil před nečistými silami, které mají nad námi o této noci zvláštní moc. Kostru svážeme z obyčejných větví, hlavu a tělo naznačíme otepí slámy. Čarodějnici oblékneme do starých šatů nebo hadříků a ozdobíme barevným krepovým papírem. Můžeme si také vyrobit košťátka, která svážeme provázkem z drobného a hustého proutí. Košťátka a slaměná čarodějnice bude krásně hořet. Na ohni pak můžeme opékat něco dobrého k jídlu.
Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz