Historie paličkované krajky se váže zejména k Itálii, která byla už ve středověku krajkářskou velmocí, z níž se toto umění rozšířilo po celé Evropě. Nejstarší zprávy o krajkách a krajkářství pocházejí ze 16. století.
Za zimních večerů se kdysi paličkování krajek věnovaly ženy, které krajkami zdobily čepce či kroje. V jednotlivých regionech krajky postupně získaly vývojem svoje charakteristické znaky, například vamberecká, flanderská nebo benátská krajka. Krajkářky používaly různý materiál, ručně spřádané lněné, konopné či bavlněné příze, nitě z kopřiv, hedvábí, stříbrné a zlaté nitě nebo také vlněné příze.
K paličkování krajek je potřeba velké zručnosti, dovednosti i trpělivosti. Mistři tohoto oboru dovedou vytvořit z paličkovaných krajek skutečná umělecká díla. Mezi takové mistry patří i Marcela Hovadová z Červeného Kostelce. Její paličkované krajky mohli obdivovat návštěvníci řady výstav v mnoha zemích. Jedním z jejich největších úspěchů bylo vítězství na devátém Mezinárodním bienále krajky v Itálii, kde se prosadila v obrovské konkurenci krajkářů z celého světa a dostala se tak mezi světovou elitu.
Sama si krajky, tzv. snové obrázky, sama navrhuje i realizuje. Veřejnost může práci Marcely Hovadové obdivovat na přehlídkách lidových řemesel. V roce 2007 ji čekají na jaře výstavy a krajkářské kongresy v Německu, Itálii, ve Francii a v Dánsku.
Tato krajkářka používá také kombinace různých textilních technik i kombinace krajky a dalších materiálů, například skla, ale i dřeva, kovu nebo keramiky. Je však zručná i v dalších oborech lidové tvorby, a to nejen v textilních. Například, vyrábí i krásné vitráže. Její práce působí křehce a vkusně, jsou barevně vyvážené. Paličkovaná krajka může být nejen originálním módním doplňkem, ale i ozdobou každého interiéru.
Irena Voříšková
Chytrá Žena.cz