Dlouhodobá izolace, nejistá budoucnost, strach o blízké či o práci, převrácený denní režim. K tomu zvýšená péče o domácnost a potřeby rodiny, nové povinnosti jako distanční výuka nebo pro mnohé doposud neznámá forma práce na home office. To jsou pocity a situace, se kterými se v posledním roce potkávala naprostá většina lidí a které zároveň znamenaly značné množství stresu.
Sklenka na uvolnění, vztahy na sociálních sítích
„Je prokázáno, že během posledního roku vzrostla v rámci domácností míra agrese, a to velmi často vlivem zvýšené konzumace alkoholu. U dětí, které strávily poslední rok ve virtuálním světě, zase došlo k poklesu schopnosti učení,“ vyjmenovává některá z negativ MUDr. Kateřina Cajthamlová, internistka a psychoterapeutka.
Závislost přichází nenápadně
„Typickým příkladem může být třeba určitá forma workoholismu, která se objevila právě při práci na home office. Ti, kteří neměli striktně oddělenou pracovní dobu a volný čas, si často ani nestihli všimnout, že odpovídají svému nadřízenému na e-mail pravidelně v pozdních nočních hodinách nebo o víkendu, a že stráví u počítače prakticky celý den. Počet pracovních hodin se u většiny lidí zvýšil,“ vysvětluje Cajthamlová.
Workoholik není pro firmu výhrou
U rozvinuté závislosti se potom lidé nejsou schopni zaměřovat na nic jiného než na práci, přestanou se zajímat o rodinu, své koníčky, své zájmy, budoucnost. Kromě toho workoholici přestávají komunikovat se svým okolím a stávají se emočně plochými. V práci nepolevují, i když krizové období pomine.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že mít workoholika v týmu je snem každého zaměstnavatele, opak je pravdou. Kromě myšlenek na práci se u něj totiž objevují průvodní jevy, jako je zhoršení soustředění, zhoršení výkonu nebo podrážděnost a impulzivita. Mělo by být proto v zájmu každého zaměstnavatele, aby naopak zaměstnance podporoval a snažil se jim zajistit rovnováhu mezi prací a volným časem.
Podpora volnočasových aktivit jako prevence
Díky tomu mohou nyní zaměstnanci benefity využívat třeba k jazykovým kurzům nebo fitness cvičení přímo v prostředí svého domova. Mnozí zaměstnavatelé dokonce začali v rámci benefitů nabízet možnost konzultace s psychologem online. Právě různé volnočasové aktivity, podpora koníčků nebo možnost pohovořit o svých problémech s odborníkem mohou sloužit jako prevence i před rozvojem závislostí.
TYPY A DRUHY ZÁVISLOSTÍ
Na substanci – alkohol, drogy, nikotin, kofein, sladkosti atd.Na činnosti – gamblerství, sázení, sex, workoholismus, nakupování atd.
Na vztahu – partner, rodiče, poradce, domácí mazlíček atd.
Na věci – dům, auto, sbírka, fetiš atd.
Na virtuálním světě – netolismus, závislost na sítích, vzory atd.
Na chování, které přináší uspokojení – hádky, manipulace, šikana, stalking, soupeření, změněné stavy vědomí (hladovění) atd.
Autorka: MUDr. Kateřina Cajthamlová
Zdroj, foto: UP Česká republika