Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Pár důležitých rad při používání hesel a jejich ochraně

14. 01. 2013 | Finance

Nejrůznější hesla a číselné kódy jsou neodmyslitelnou součástí práce na počítači. Pomáhají nám chránit peníze v bance, zprávy v e-mailu, důležité dokumenty, pomocí hesla se dostáváme i na podobné stránky, jako je naše Chytrá žena. Pomocí nich se identifikujeme pro další vstupy, a přesto je řada z nás bere na lehkou váhu.

Většina žen používá při vymýšlení hesel jména svých dětí, případně partnerovo jméno. Některé k nim přidají také datum narození a myslí si, že jejich heslo nikdo nikdy neodhalí. Opak je pravdou. A přitom bychom měli vymýšlet hesla tak, abychom si je my snadno zapamatovali, pro druhé by ale zůstaly nerozšifrovatelné. Nejjednodušší je vymyslet si nějaké dlouhé slovo nebo dvě, použít jedno písmeno velké a přidat k tomu nějakou číslici či speciální znak – tečku, pomlčku, hvězdičku. Můžeme také nahradit některá písmena znaky, jako je zavináč. Tady je příklad: „chytrazeNajema-kamaradka“.

hesla v počítačiDalší velkou chybou, které se často dopouštíme, je, když jedno jediné heslo aplikujeme na vše od přihlášení do e-shopu po internetové bankovnictví. Pokud si v nějaké službě nastavíte heslo, musíte počítat s tím, že v podstatě všichni zaměstnanci dané společnosti mohou vaše heslo znát. A jestliže někdo zná vaše přihlašovací údaje do jedné služby, může je prostě vyzkoušet jinde.

Můžeme mít jedno univerzální heslo do služeb méně důležitých, kde nedisponujeme penězi a nemáme zde důvěrné informace. Ovšem tam, kde heslo chrání naše finance, případně důvěrné údaje, se doporučuje vymyslet různá hesla. To platí např. o internetovém bankovnictví, e-mailu, Facebooku, platebních portálech a dalších. A přitom stačí změnit jedno písmenko, číslici, doplnit heslo pomlčkou. Nemusíte nutně vymýšlet nová slova.

S vymýšlením hesla není takový problém, jako s jeho zapamatováním. Zvláště, když máte ke každé službě jiné heslo. Existují programy, které umožňují uložit hesla v souboru na disku počítače. Soubor je pochopitelně zabezpečený, opět heslem, ovšem vám stačí zapamatovat si pouze tohle jedno jediné heslo, abyste se dostali ke všem ostatním. Pokud si nechcete komplikovat život instalací dalších programů, stejnou službu splní i zašifrovaný dokument v programu MS Word.

Jak na to?

Ve Wordu klikněte na nabídku Soubor – Informace – Oprávnění -  Zašifrovat pomocí hesla. Při každém otevření pak toto heslo budete muset zadat. Bezpečnost je stejná jako u každého jiného heslového trezoru. Navíc nemusíte nic instalovat, dokument lze přenášet mezi počítači a všude ho otevřete. Pomocí tohoto dokumentu si můžete ochránit i jiné důležité informace a poznámky před zvědavci, kteří s vámi sdílí jeden počítač, např. dětmi. Mám kamarádku, která si takto píše deník, do kterého nikdo jiný nenahlédne. Mimochodem, ona svůj deník chrání hlavně před manželem! Nebyla mu vždy věrná a poslední, o co stojí, je, aby se její drahá polovička dozvěděla detaily právě z této oblasti.

O vaše hesla může být nebývalý zájem. Budou se k nim chtít dostat nejen hackeři z internetového prostředí, které neznáte, ale také ti z vašeho okolí. Máte-li kvalitní heslo, první vás příliš neohrozí. Pokud by vaše heslo mělo kupříkladu 10 znaků, museli by vyzkoušet triliony možností. To pochopitelně nikdo dělat nebude. Útočník vám ovšem může poslat virus. Proti němu se nejlépe ochráníte antivirovým programem.

Horší to je s útočníky z vašeho okolí: kolegy v práci, známými, milenci, správci sítě, obsluhou v internetové kavárně. Znají váš mail i internetové obchody, v nichž nakupujete. Navíc vám mohou nainstalovat na počítač program na odchytávání hesel. Proto je lepší mít dokument s hesly uložený raději na USB flash disku, než přímo v počítači.

Hesla pokud možno nezadávejte na žádném cizím počítači a už vůbec ne v internetových kavárnách. Tam se vyvarujte zejména zadávání čísel kreditních karet a podobně. Když už to jinak nejde, alespoň si na kartě nastavte co nejnižší možný limit pro elektronické platby.

Když na webu platíte kartou, poskytnete e-shopu všechny údaje potřebné pro tento způsob platby. Proto odborníci v rámci opatrnosti doporučují platit kartou jen u obchodníků, kteří jsou zapojeni do systému 3D-Secure. Neoprávněně strženou platbu lze u banky reklamovat, ale to trvá až třicet dnů. Rozhodně kartami neplaťte na nezabezpečené veřejné wi-fi síti.

Hesla jsou v dnešním životě hodně důležitá, protože chrání naše peníze, osobní údaje a další důležitá data. A proto musíme chránit i samotná hesla!


Pegonela - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Dobře a poučně napsáno! Já používám několik hesel,které obměňuji, myslím nejen tam či jinde, ale měním pořadí písmen, čísel apod. , ale nikdy bych si nezřídila něco podobného, jako je internetové bankovnictví, ani náhodou, to radši do té banky dojdu
Obrázek uživatelky
profil
poučný článokSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
fajn poucny clanek. jsem typicka zenska, mam dve hesla a ty mam vsude
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles