Náš hotel byl v těsném sousedství paláce Palais Royal, který nechal zbudovat kardinál Richelieu a jehož součástí je elegantní nádvoří se sloupovím a navazující francouzská zahrada. Poté jsme prošly kolem divadla Comédie Francaise, ve vývěsce programu jsme hledaly jména známých francouzských herců – leč marně, a už jsme stály na ulici Rue di Rivoli před královským palácem Louvre. Prošly jsme vchodem dovnitř a ocitly jsme se na známém nádvoří se skleněnými pyramidami. Nádvoří bylo zalité odpoledním sluncem, kolem kašen posedávali turisté, a nám bylo tak krásně...! Ano, jsme opravdu v Paříži.
Tohle přece známe z fotografií v katalozích cestovek. Po chvíli rozhlížení a prvního fotografování jsme se vydaly k Tuilerieským zahradám, prošly jsme prvním ze tří pařížských oblouků, za sebou jsme nechaly Louvre a vstoupily do královských zahrad s fontánami, pestrými záhony květin a pobíhajícími dětmi s rodiči. Posadily jsme se na lavičku a pozorovaly to šťastné hemžení kolem. Nasávaly jsme uvolněnou, příjemnou atmosféru letního podvečera. Šly jsme zahradami západním směrem. Slunce už bylo docela nízko a vše kolem dostávalo zlatavý nádech.
Na ten zvláštní svit se nedá zapomenout. Blížily jsme se k rušnému náměstí Place de la Concorde. Po pravé straně jsme viděly prezidentský Elysejský palác, před námi uprostřed náměstí se tyčil egyptský obelisk a překrásná kašna (my jsme si ji nazvaly kašna s černoušky). Z náměstí Concorde jsme poprvé zahlédly Eifelovku, vyčnívající v dáli nad ostatními budovami. Náměstím Place de la Concorde projíždí snad všechna auta, co v Paříži jsou. Dostat se na druhou stranu přes ty proudy aut nebylo vůbec snadné. Auta se valila zprava i zleva a chodci dostávali svých několik sekund na přejití tak jednou za deset minut.
Úprk s vozíkem po kostkami dlážděném přechodu byl jedním z mála „slabých míst“ našeho pobytu. A už jsme se ocitly na začátku třídy Champs Elysee. Ta začíná parkem po obou stranách široké silnice a táhne se asi dva kilometry mírně do kopce k Vítěznému oblouku. Prošly jsme parkem na pravé straně bulváru a zabočily jsme do postranní uličky do malé kavárny. Venku se stmívalo a u stolků před kavárnou už sedělo několik hostů. Objednaly jsme si skleničku vína, abychom zapily náš příjezd. Chvilku jsme poseděly a sdělovaly si první dojmy.
Dcera byla šťastná a já taky. Bylo už tma, když jsme se vrátily na Champs Elysées. Kolem nás houstly davy turistů i místních, do tmy zářily výkladní skříně těch nejvěhlasnějších módních salonů, klenotnictví a drahých restaurací a hotelů. Trochu jsme se uprostřed toho přepychu cítily ztracené, ale statečně jsme postupovaly k našemu cíli – ke známému Vítěznému oblouku na „horním konci“ bulváru. A zase ty nekonečné kolony aut, které v obřím kruhu objíždějí oblouk. Potřebovaly jsme se dostat na druhou stranu ulice, podchodem to kvůli schodům nešlo. Přechod tu sice byl, ale u něj žádný semafor, který by zastavil auta. Vzpomínám si, že jsme tam stály snad půl hodiny a nevěděly, co dělat.
Pomohl nám jeden mladík, který neohroženě vstoupil do vozovky a uvolnil nám tak konečně cestu. Scházely jsme tedy zase dolů po bulváru, ale protože nás nijak zvlášť nenadchl, odbočily jsme z něj doprava a prošly jsme kolem Velkého a Malého paláce (Grand Palais, Petit Palais), až jsme se dostaly k Seině. Vlevo přes řeku zářila do noci Eiffelova věž. Jako u vytržení jsme zde zůstaly stát dlouhé minuty a nemohly jsme odtrhnout oči od té podívané. Věž je v noci zlatě nasvícená a kolem půlnoci se rozbliká tisíci stříbrných světýlek a září jako diamant. Nádherná podívaná... Zpět do hotelu jsme šly skoro celou cestu po nábřeží a co chvíli jsme se otáčely za sebe, abychom ozářenou věž ještě na pár sekund zahlédly. Do postele jsme uléhaly kolem druhé, příjemně unavené a těšící se na další den.
Čeká nás historie a umění: galerie Musee dOrsay, Latinská čtvrť, Pantheon a další.
Tak dobrou noc...
Nelke56 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz