Park Cihelná se nachází na Malé Straně mezi Mánesovým mostem a Cihelnou ulicí. Součástí parku je náplavka, která poskytuje nádherný výhled na řeku, na Karlův most, na Mánesův most a Rudolfinum a na Alšovo nábřeží.
V prostorách parku můžete využít i přístaviště, z kterého je možné absolvovat okružní jízdu po Vltavě.V plánu je vybudování cyklostezky.
Pro park Cihelná je typická přítomnost velkého množství vodního ptactva. Česká společnost ornitologická uvádí druhy, které v Praze můžeme pozorovat. Je to labuť velká, husa velká, husice nilská, kachna divoká, zrzohlávka rudozobá, polák velký, polák chocholačka, hohol severní, morčák velký, kormorán velký, volavka popelavá, potápka roháč, potápka malá, lyska černá, slípka zelenonohá, racek chechtavý, racek bouřní, racek bělohlavý a racek stříbřitý. Nepravidelně se objevují kachničky karolínské a mandarínské.
Na břehu řeky lze spatřit i nutrie. Nutrie říční je velký hlodavec původně z Jižní Ameriky. Velikost dospělé nutrie se pohybuje mezi 40 a 70 cm, jen ocas má okolo 30 až 45 cm, hmotnost činí 5 až 6 kg, dobře živený samec může vážit až 12 kg. Zbarvení nutrií je dost variabilní, od tmavě hnědé až po světle krémovou. Dožívá se věku až 6 let. Nutrie v přírodě žijí v sociálních polygamních skupinách, jimž vládne alfa samice, jen v době říje se vedení dočasně ujímá alfa samec. Mladé samice ve skupině zůstávají, zatímco samci jsou vyhnáni. Invazivní populace nutrií se zvětšuje nebo zmenšuje podle počasí. Když je příliš krutá zima, nutrie trpí omrzlinami a hynou. Je-li zima mírná, rodí se mláďat víc a to v průběhu celého roku. Jedna samice může mít do roka třeba i patnáct mláďat. Mláďata se ještě týž rok množí a množit se můžou i jejich potomci a potomci potomků. Z jedné samice mohou tedy být tak stovky mláďat ročně. Teoreticky se mohou množit až čtyři generace nutrií v tomtéž roce, ve skutečnosti však mnohem více, jelikož tento příklad je počítaný od matky, přičemž se ale stále množí i její rodiče a několik generací prarodičů.
Na území Prahy se nutrie vyskytuje už několik desítek let. V poslední době jich je ale čím dál víc, protože jsou mírnější zimy a lidé je často přikrmují, a mají tak ideální podmínky k životu. Nutrie začínají být krotké jako holubi na pražských náměstích. Na lidi jsou zvyklé natolik, že si o vás opřou přední tlapky a mrkev vám sní rovnou z ruky. Krmení ale ekologové nedoporučují, přemnožení nutrií znamená značné potíže pro břehy pražských řek a potoků. Nutrie se živí rostlinnou potravou, takže likvidují pobřežní porosty. Navíc vyhrabávají v břehu až 15 m dlouhé chodby, budují nory, čímž vzniká eroze půdy. Navíc jsou i nebezpečné, protože jsou přenositelem leptospirózy. Proto probíhá i cílený odchyt a nutrie, které se podaří odchytit, se přemisťují do pražských zookoutků.
Park v Cihelné je mé oblíbené místo, které pravidelně navštěvuji několikrát do roka. Průběh jedné zvlášť kouzelné situace jsem stačila vyfotografovat. Jsem přesvědčena, že k připojeným snímkům není třeba podávat vysvětlení.
V okolí parku pak například objevíte Hergetovu cihelnu, Muzeum Franze Kafky, Vojanovy sady, Valdštejnskou jízdárnu a Valdštejnskou zahradu. Z Klárova vás Staré zámecké schody zavedou do Pražského hradu a do zahrad pod Pražským hradem, což je zahrada Na Valech, Rajská zahrada a zahrada Na Baště.
Park v Cihelné je velmi pěkné místo v centru města, výhled z náplavky potěší za každého počasí. Určitě i vás…
ChytráŽena.cz