Nemoci beze jména – pátá a šestá dětská nemoc
Běžné infekční dětské nemoci jako neštovice, zarděnky, příušnice a spalničky zná každý. Většina z nás a většina našich dětí je prodělala. Co se skrývá za záhadným označením pátá a šestá dětská nemoc? Jsou to infekční virová onemocnění postihující děti, mohou mít tak nespecifický nebo nenápadný průběh, že si jich rodič často ani nemusí všimnout, nebo je zamění za něco jiného. Co jsou tedy zač?
Pátá dětská nemoc
Pátá dětská nemoc neboli erythema infectiosum nebo parvoviroza, je způsobená parvovirem B19. Nejčastěji postihuje předškoláky nebo malé školáčky a to hlavně na jaře. V dětských kolektivech se pak kapénkovou nákazou z dýchacích cest šíří jako malá epidemie. Jak se projevuje? Děti si stěžují na bolest hlavy, mívají horečky.
Asi za týden po tom se nejprve na tvářích a kolem nosu objeví nafialovělá vyrážka, která postupuje z obličeje směrem dolů na trup. Vyrážka postihne asi jen každé páté dítě, obvykle se nemoc projeví jen jako náhlá horečka bez jiných doprovodných obtíží a příznaků. Nemoc není pro děti nijak závažná a nevyžaduje léčbu. Předejít nákaze není jednoduché, virus je nejvíc aktivní ihned v počátku, kdy se ještě neobjevila vyrážka, dotyčné infekční dítě zatím nejeví známky jakékoliv nemoci. Nebezpečná může být parvoviroza pro těhotné ženy, respektive pro nenarozený plod. V prvních třech měsících může způsobit potrat a v pozdějším stadiu těhotenství těžkou chudokrevnost plodu.
Šestá dětská nemoc
Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum postihuje kojenečky a batolátka do dvou let. Původcem je lidský herpetický virus. Onemocnět může dítko celoročně, přenáší se slinami. Ožužlávání všeho kolem je právě pro nejmenší děti typické, proto se snadno nakazí. Odhaduje se, že onemocnění prodělá asi polovina všech dětí. Právě šestá nemoc se dá zaměnit se spoustou jiných dětských onemocnění. Může vypadat jako lehké nachlazení s rýmou a kašlem či lehký zánět středního ucha. Nebo se projeví jen mírnou teplotou, kterou rodiče přisoudí rostoucím zoubkům. Klasicky šestá nemoc začíná teplotou, ta může vystoupat až ke 40 a trvá několik dní. Při poklesu teploty se do druhého dne objeví nenápadná narůžovělá vyrážka. Nesvědí a do dvou dnů vymizí. Nemoc není nijak nebezpečná, léčí se jen běžnými léky na sražení teploty. Na rozdíl od parvovirozy není nebezpečná ani pro těhotné.
ChytráŽena.cz