1. Základní výbava na kolo
Nezbytnou součástí cyklistické výbavy dítěte by měla být zákonem povinná helma. Mnoho rodičů však neví, že helmu musí děti nosit až do svých 18 let a mylně se domnívají, že ji mohou odložit již v 15 letech věku, případně že ji dětem nemusí dávat vůbec.Na helmu by však neměli zapomínat ani dospělí. Pro ně sice zákonem povinná není, ale již mnoho cyklistů se „na vlastní kůži“ přesvědčilo, že dokáže doslova zachránit život. Rodiče s helmou navíc fungují jako výborná edukace dětí, které tak budou daleko méně protestovat proti nasazení vlastní helmy. Pokud jde o povinné vybavení samotného kola, zahrnuje přední odrazky bílé barvy, dvě na sobě nezávislé brzdy, oranžové odrazky na paprscích kol a obou stranách pedálů.
2. Důkladný plán trasy
Speciálně s dětmi je důležité si výlet a trasu předem naplánovat. Vyhýbejte se frekventovaným komunikacím a volte raději z nepřeberného množství cyklostezek. V cíli by na vás rozhodně měla čekat nějaká sladká odměna v podobě restaurace či cukrárny.
Vybírejte spíše podniky se zahrádkou nebo rovnou ty určené pro cyklisty, kde můžete svá kola bezpečně odložit. Pokud ve svém okolí žádnou vhodnou stezku nemáte, vyberte si spíše vedlejší komunikace nebo polní/lesní cesty za městem.
3. Bezpečnost jízdy
Podle průzkumu Policie ČR se rok od roku zvyšuje počet nehod s účastí cyklisty, z toho téměř polovina je způsobena právě cyklistou. Další z věcí, které pro lepší bezpečnost můžete udělat, je zvolit dobře viditelné a výrazně barevné oblečení a pevnou obuv, a to jak pro sebe, tak pro děti. Ideální jsou také reflexní prvky. Nezapomínejte, že kolo je dopravní prostředek a podléhá pravidlům silničního provozu, proto byste tato pravidla měli znát a náležitě poučit i své děti.4. V případě nehody
Podle dat má za sebou cykloúraz už celé třetina dětí a každé třinácté dítě zažije úraz vyžadující lékařské ošetření. Nejčastěji jde o zlomeniny dlouhých a klíčních kostí nebo poranění nadbřišku (například po pádu přes řídítka). V případě zranění či ošklivějšího pádu na kole, je důležité s dítětem komunikovat a sledovat ho a v případě sebemenšího podezření s ním dojít k lékaři, a to i v případě, že nemá viditelná zranění a tvrdí, že je v pořádku. Pro všechny případy s sebou vozte vybavenou cestovní lékárničku.5. Nepodceňujte dětské pojištění
Pro případ úrazu (nejen na kole) zvažte pro děti možnost úrazového pojištění. Ano, je pravda, že děti na rozdíl od dospělých nechodí do práce a nevydělávají, ale neznamená to, že případná léčba dětského úrazu rodinu nic nestojí. Řada úrazů navíc vyžaduje také následné domácí léčení, které se neobejde bez dospělého dozoru. Ne každá maminka je v domácnosti a ne všechny rodiny mají k dispozici babičky či dědečky, kteří se o malé rekonvalescenty mohou postarat. Většinou tak jeden z rodičů musí zůstat doma, což se samozřejmě promítne do příjmů domácnosti. Spolu s dalšími náklady, například na rehabilitační pomůcky, se i úraz v podobě zlomeniny, může prodražit.