Péče o zoubky našeho dítěte začíná již v období maminčina těhotenství. Zdravá výživa maminky je důležitou podmínkou vývoje zdravých zoubků dítěte. Těhotná žena by neměla jíst velké množství sladkostí, v její stravě by měl být dostatek vápníku (mléka a mléčných výrobků), masa, celozrnného chleba, luštěnin.
Dobrým typem jsou cereální výrobky. Vynahrazují chuť na sladké a obsahují důležité látky jako je například vláknina, které jsou pro náš organismus významné, ale ne vždy jsou v naší stravě přítomny v dostatečném množství.
Miminku se zoubky začnou prořezávat kolem šestého měsíce věku, nejčastěji dolní a následně horní řezáky. Stoličky se obyčejně objevují po prvním roce života. Jejich prořezávání může být spojeno s podrážděností, zvýšeným sliněním, horečkou a nechutenstvím nebo průjmem. Samozřejmostí by mělo být, že obtíže konzultujeme s obvodním lékařem, protože mohou mít i jiný původ.
Součástí prevence zubního kazu je omezení sladkostí ve stravě. Mezi jednotlivými chody omezíte konzumaci bonbonů, čokolády, sladkých nápojů a obyčejných sušenek! Nebezpečí pro zuby představují zejména kojenecké láhve se sladkým čajem, nebo i ovocnou šťávou, ze kterých dítě celý den (nebo i celou noc) popíjí. Mohou vést dokonce ke vzniku tzv. „shnilých zoubků“, kdy místo horních řezáků jsou jenom hnědé pahýly. Další prevencí je podávání fluoru.
Fluor je minerálem, který se spolu s vápníkem podílí na zpevnění zoubků a kostí. Zvyšuje odolnost skloviny a působí proti vzniku zubního kazu. S jeho podáváním byste měli začít po půl roce života. Potřeba záleží na způsobu stravování. U plně kojených dětí je přijatý obsah fluoru velmi nízký. Obecně lze říci, že když kojenec nedostane fluor v žádném potravinovém zdroji, proto by ho měl denně užívat v podobě tablet. V každém případě je nutné poradit se se svým dětským lékařem.
Fluoridové tablety jsou na lékařský předpis a jejich podávání batolatům doporučuje i odborná pediatrická společnost. V každém případě se opět poraďte s pediatrem. Pozor, v některých lokalitách je fluor přítomen i v upravované pitné vodě. Po roce se již péče o zoubky stává součástí denního režimu. Když se objeví stoličky, začněte dítěti čistit zoubky dětským kartáčkem. Asi po roce a půl by si již váš miláček měl pod vaším vedením 2x denně čistit zoubky sám – ráno po snídani a večer po večeři. K čištění byste měli užívat dětskou fluoridovou zubní pastu pro nejmenší děti. Jestli to dítě akceptuje, po večerním mytí zoubků mu nabízejte jen neslazené tekutiny a žádné jídlo. Čím dříve se to naučí, tím lépe.
Autorka: MUDr.Natália SZITÁNYI
Zdroj: Hero.cz