Podtitul: … dokud se ještě máte rádi
Autor: Mattias Stølen Due
Překlad: Překlad Markéta Kliková
Nakladatelství: Portál
Datum vydání: 2018
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 192
Cesta k pozitivní změně partnerského vztahu nepřináší žádný zázračný návod na štěstí, ale pracuje s tím, co má dvojice stále ještě k dispozici a může to změnit. Velmi jemná, citlivá a čtivá příručka doplněná motivačními otázkami vychází z předpokladu, že lidé nejsou jen hříčkami vnějších okolností a instinktů.
Chtějí-li si udržet dlouhodobý vztah, je třeba k němu přistupovat zodpovědně, vyvolávat změny a dosažené cíle normalizovat a zvnitřnit. Autor poskytuje cenné rady, jak rozpadu vztahů předcházet, nikoli řešit teprve jeho následky: Zjistěte, co můžete udělat sami. Buďte dobrým přítelem. Zaměřte se na to dobré. Mluvte o problémech. Chápejte svého partnera. Vyprávějte o sobě. Dotýkejte se navzájem. Berte v úvahu vnější vlivy.
O autorovi knihy Pečujte o svůj vztah:
Mattias Stølen Due je psycholog a ředitel dánského Centra pro rozvoj rodiny. Zaměřuje se na práci s posilováním pohody a štěstí v rodině. Pořádá kurzy pro páry, věnuje se párové terapii a školí odborníky.
Ukázka z knihy Pečujte o svůj vztah:
Internalizační a externalizační jazykové prostředky
Pravíme-li, že Slunce hřeje, tvrdíme tím, že jednou z jeho nejvýraznějších vlastností je teplo. Říkáme tím, že je teplo pro Slunce charakteristické a že by Slunce nebylo Sluncem v případě, že by nehřálo. Jestliže Peter ve výše uvedeném příkladu zvolá, že je Lotte hysterka, doslova a do písmene tím tvrdí, že Lotte se rovná hysterie. Hysteričnost se stává defi nicí Lottiny osobnosti. Jedná se o účinné a zploštělé užívání jazyka, které jejich vztahu zrovna dvakrát neprospěje.
V narativní terapii se často používá metoda externalizace. Spočívá v tom, že z přídavných jmen tvoříme podstatná jména. Zní to jako nudné cvičení z hodin jazyka na základní škole, avšak pokud si osvojíme myšlenku, která se za tím skrývá, zjistíme, že má velké důsledky pro vnímání sebe samotných i partnera. Kdyby Peter užil jazyk externalizačně, řekl by například: „Připadá mi, že se mezi nás vkrádá hysterie a narušuje diskuzi.“
V tomto výroku je hysterie podstatným a nikoli přídavným jménem a zároveň také není problém na straně Lotte. Peter ji tím neklasifikuje jako (věčnou) hysterku. Problémem je, že se do jejich debaty dostaly prvky hysterie. Takže už není problémem člověk Lotte. V této souvislosti nadále nedává smysl obviňovat partnera výroky typu „jsi blbec“, „žárlíš“, „jsi protivná“. A smysl nedává ani to, že bychom podobnými výroky obviňovali sami sebe.
Tuto knihu Pečujte o svůj vztah koupíte v knihkupectví a na internetových stránkách nakladatelství Portál.
ChytráŽena.cz