Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.11. 2024
Dnes má svátek Emílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Peníze za vysvědčení aneb Je správné odměňovat děti?

12. 02. 2014 | Výchova
Vysvědčení je rozdáno a řada rodičů přemýšlí, jestli tou nejlepší cestou, jak odměnit svého potomka za školní výsledky, jsou peníze. Existuje několik nejčastějších způsobů, jakými rodiče oceňují své děti za známky a za pomoc v domácnosti; obecně se za vhodný dárek považuje vše, co dítěti udělá radost. Odměna by měla mít přiměřenou, ne příliš vysokou hodnotu, může se jednat např. o hračku, knihu, výlet nebo společnou rodinnou oslavu. Ale co peníze?

Názory na odměny dětí formou peněz se velmi různí. Někteří odborníci a rodiče finanční odměnu podporují za účelem naučit děti hospodařit s finančními prostředky a ukázat jim, že svědomitá práce bude odměněna. Jiní naopak argumentují, že peněžní odměna není vhodná, neboť děti zatím neznají nebo si plně neuvědomují hodnotu peněz.

„Většina Čechů dotázaných v našem průzkumu se shoduje v otázkách nakládání s kapesným. Tři čtvrtiny respondentů si myslí, že by děti měly mít volnou ruku v jeho užívání a měly by se naučit nést zodpovědnost za svá finanční rozhodnutí. Nadpoloviční shoda panuje také v oblasti spoření dětem do budoucna – téměř 62 % dotázaných se domnívá, že by se hodnota pravidelné finanční odměny měla dětem snížit a peníze by se jim měly spořit,“ říká Veronika Kuřinová.
Jak správně odměňovat děti?Naprostá většina (téměř 97 %) účastníků průzkumu se také shoduje, že by se dětem mělo vysvětlovat hospodaření domácnosti, aby získávaly zkušenosti, kolik co stojí (např. jejich školní výbava apod.). Děti by měly být začleněny do domácích porad o rozpočtu a částečně také do rozhodování o domácích financích. Naučí se tím nést zodpovědnost za svá rozhodnutí. Čím dříve si tuto schopnost osvojí, tím lépe pro ně.

S finančním odměňováním dětí nesouhlasí ani přední český psycholog Jeroným Klimeš: „Hlavním kritériem, které by rodiče měli v souvislostmi s financemi svých dětí sledovat je, zda má dítě peněz o něco méně, než by si přálo. Tento pocit nedostatku totiž učí děti hospodařit a zároveň to bude pocit, který je bude provázet celý život. Peněžitá odměna navíc děti k učení příliš nemotivuje. Hlavní motivací k učení je identifikace s rodiči. Rodiče by si měli povídat a diskutovat s dětmi o tématech, která ve škole právě probírají a ukazovat jim, co je na tom zajímavého, popřípadě chtít po dítěti, aby jim probíranou látku vysvětlovaly.“

Finanční výchova dětí je důležitá

Pokud se rozhodneme děti odměňovat penězi, měli bychom současně začít  pracovat na tom, že je naučíme s financemi zacházet. Podíl rodiny na finanční výchově dětí by měl být rozhodující. Přesto, jak dále ukázal průzkum, řada lidí věří, že by dětem měla poskytnout finanční vzdělání především základní (28 %) a střední (20 %) škola. Jen necelých 27 % respondentů je přesvědčeno, že děti by měly být finančně vzdělávány rodiči či rodinami. Výsledky průzkumu ukazují, že rodiče spoléhají na vzdělávací zařízení místo toho, aby se sami aktivně ujali výchovné role a stejně jako učí děti jiným dovednostem, vedli je také ke „zdravému“ finančnímu stylu a domácímu rozpočtování.

„Téměř 70 % všech dotázaných si přitom plně uvědomuje, že největším problémem plynoucím z nedostatečných finančních znalostí jsou dluhy. S tím častěji souhlasí ti, kteří o sobě říkají, že financím dobře rozumí,“ doplňuje Veronika Kuřinová.

Jak dětem pomoci s finančním vzděláváním?

Děti by si měly vést přehled peněz, které obdrží ve formě kapesného či jako jednorázovou částku. Současně by měly evidovat, kolik utratí a za co. Je třeba zaznamenávat i sebemenší částky a zbytečně nezaokrouhlovat. Na konci měsíce jim rodiče mohou ukázat, kolik peněz momentálně mají a co si za ně mohou koupit. Díky tomu si postupně začnou uvědomovat hodnotu věcí. Pokud dítě nárazově cítí vyšší potřebu peněz, vysvětlíme mu, že si je může půjčit, ale bude muset za jejich půjčení vrátit o pár korun více. To je nejlepší příležitost ukázat, jak to ve finančním světě funguje. Vznikne prostor k názorné ukázce, co je půjčka, splátka, úrok a jak to je, když si člověk půjčku skutečně vezme. Pokud dítě získaný obnos okamžitě utratí, nemělo by získat žádné dodatečné finance a příští odměna by neměla mít vyšší hodnotu, než ta předchozí. Nelze také opomenout fakt, že děti vždy nemusejí hodnotě peněz rozumět, proto je vhodné přepočítávání na jednotky, které znají lépe. Takový způsob vzdělávání je prvním krokem, jak být schopný zvládat domácí rozpočet. To může pomoci zabránit situaci, že se naše děti v budoucnu do dluhů dostanou.

 Zdroj: Kruk


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Za vysvědčení peníze zatím nedávám, spíš nějaký ten dárek drobnost co si přáli k tomu jdeme na oběd večeři zoo nějaké to překvápko atd. Myslím, že si to děti užijí a do budoucna zapamatují víc než když se jim dají peníze, které dostanou od babiček a dědečků, nebo jindy. Je to taková naše rodinná tradice a myslím, že dobrá. Vždyt strávit a užít si příjemný bezstarostný den s dětmi, kteří cítí a ví, že ten Den patří jen a jen jim! za to jak se snažili atak, Je k nezaplacení! Tedy aspoň já jako malá si to opravdu užívala a je to úplně jiné než když někdy jindy vyrazíte někam na výlet oběd večeři atak s rodiči.
Obrázek uživatelky
profil
My taky tápeme, teď jsme dali pár drobností, vlastně se to ještě úplně nedořešilo, ač je 14 dni po :-(. Babička s dědou dávají 100 Kč. Na konci roku možná víc, i my dáváme na konci ohodnocení větší.
Obrázek uživatelky
profil
zajímavý článek k zamyšlení pro rodiče...
já jako babička dětem za vysvědčení peníze dávám...Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles