Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 27.11. 2024
Dnes má svátek Xenie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Pěstounská péče a její dávky

9. 04. 2010 | Výchova

Víte něco málo o pěstounské péči? Že to nepotřebujete a že se Vás to netýká? Omyl – nikdy neříkejte NIKDY! Pěstounská péče je jeden z právních režimů náhradní rodinné péče. Dítě, které je v pěstounské péči, nemá práva biologického potomka (nemůže dědit apod.) Soud svěřuje dítě pěstounovi do péče na jeho vlastní žádost v případech, kdy se o něj vlastní rodiče nemohou nebo nechtějí starat (a že takových případů není málo – babyboxy a jiné...)


V našem právním řádu se uplatňují dva typy pěstounské péčeindividuální a skupinová péče. Individuální probíhá v běžném rodinném prostředí, skupinová pěstounská péče probíhá v zařízeních pro výkon pěstounské péče nebo v SOS dětských vesničkách (ty určitě všichni znáte). Pokud biologickým rodičům situace dovolí a budou schopni se o dítě postarat, budou ho chtít zpět, podají žádost k soudu a ten jejich požadavek zváží (ovšem pravidlem není, že jim musí vyhovět).


rodinkaV některých případech mohou biologičtí rodiče navštěvovat svoje dítě, mají právo rozhodovat o důležitých věcech týkajících se dítěte (vydání cestovního pasu, cestování do zahraničí, volby školy apod.) Pěstounská péče může být také zrušena – pouze soudem, ale to jedině ze závažných důvodů (psychické, fyzické aj. týrání, neschopnost postarat se o dítě atd...)


Dávky pěstounské péče


Pokud se stanete pěstounem, máte ze státu nárok na 4 dávky. Ty jsou určeny k pokrytí běžných nákladů dětí.


Příspěvek na úhradu potřeb dítěte


Tento příspěvek má uhradit alespoň základní potřeby dítěte. Je vyplácen pěstounům do dovršení zletilosti (popř. pokud dítě studuje, nejdéle do 26 let). Výše příspěvku činí 2,3 násobek životního minima dítěte. V případě zdravotně postiženého dítěte se koeficient, kterým se násobí životní minimum dítěte, zvyšuje a činí 2,35 u dlouhodobě nemocného dítěte, 2,90 u dlouhodobě zdravotně postiženého dítěte a 3,10 u dlouhodobě těžce zdravotně postiženého dítěte. 


Odměna pěstouna


Další z dávek pěstounské péče je odměna pěstouna. Tento příspěvek je určitým způsobem nějaké společenské uznání osobě, která pečuje o cizí dítě. Od 1. ledna 2007 činí odměna 3126 Kč měsíčně za jedno dítě.

Příspěvek při převzetí dítěte

Účelem tohoto příspěvku je přispět na nákup věcí potřebných pro dítě, které přijde do náhradní rodinné péče. Od 1. ledna 2008 je stanoven v pevné výši podle věku dítěte, a to následovně:


Věk dítěte Příspěvekrodina
dítě do 6 let 8.000 Kč
dítě 6 - 15 let 9.000 Kč
dítě 15 - 26 let 10.000 Kč


Příspěvek na zakoupení motorového vozidla

Náleží pouze tomu pěstounovi, který má ve své péči nejméně čtyři děti. Další podmínkou nároku na tento příspěvek je fakt, že vozidlo nesmí pěstoun používat pro výdělečnou činnost. Příspěvek také samozřejmě není poskytován v plné výši, ale maximálně do 70 % z ceny vozidla nebo do 100 000 Kč.


Pokud jste sami pěstouny a dosud jste neměli v pěstounských dávkách přehled, doufám, že Vám tento článek pomohl. Být pěstounem jistě není lehká věc, a proto klobouk dolů před rodinami, které si dítě do pěstounské péče vzaly!


Vendi V.
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
tak jak má být. Znám rodinu , která to dělala jen a jen kvůli penězům. A dlouho se to vleklo , než jim děti odebrali.Děti raději spali v hrozných podmínkách , jedli ,co si sehnali ...vyhovovala jim volnost.
Sociálka se vždycky předem ohlásila...zamaskovalo se to ....
SmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
taky si jich vážím a určitě to není kvůli penězům, ale děkuji za článek.
Obrázek uživatelky
profil
Lidé, kteří se dají na pěstounskou péči, musí být vemisilné osobnosti, velmi si jich vážím. Pro peníze to většinou nedělají, tomu nevěřím.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles