V centru města nedaleko Něvského prospektu stojí hned tři významné petrohradské chrámy.
Chrám Kristova vzkříšení („Spas na krovi“):
pravoslavný chrám, vybudovaný na břehu Gribojedova kanálu v letech 1883 - 1907, na místě, kde byl v roce 1881 spáchán atentát na cara Alexandra II., který na následky atentátu zemřel. Chrám nechal postavit na památku zavražděného cara jeho syn Alexander III. Stavba se velmi podobá moskevskému chrámu Vasilije Blaženému s pestře zdobenými točitými kopulemi. Uvnitř je nádherná mozaiková výzdoba stěn a podlaha je poskládaná do ornamentů z různých druhů kamene. Jako v každém pravoslavném chrámu vévodí interiéru bohatě zlacený ikonostas, jakási vysoká stěna sestavená z několika řad ikon, zdobená zlatem a drahokamy. Hned vedle vchodu do chrámu se nachází ohrazené pietní místo - tam, kde byl zavražděn car Alexandr II.
Katedrála Panny Marie Kazaňské („Kazanskij sobor“):
katedrála stojí přímo na Něvském prospektu a silně připomíná svatopetrskou baziliku v Římě. Byla vybudována v klasicistním stylu a stejně jako u římského chrámu ji z obou stran zdobí do oblouku postavená kolonáda. Se stavbou katedrály začal v roce 1801 car Alexandr I. a byla dokončena v roce 1811. Stala se symbolem vítězství ruské armády nad Napoleonovou armádou a v interiéru se proto nachází i hrobka ruského vojevůdce Kutuzova. Socha vojevůdce stojí také v parčíku před chrámem. Věřící se však klaní především ikoně Matky Boží Kazaňské, která se do chrámu dostala v roce 1811.
Katedrála svatého Izáka („Isakijevskij sobor“):
je nejvyšší pravoslavnou katedrálou ve městě s výškou kopule 101 metrů. Je zasvěcena svatému Izáku Dalmatskému, na jehož svátek se narodil Petr I. Veliký. Chrám stojí na Isakijevském náměstí mezi Mojkou a Něvou. Byl vybudován v neoklasicistickém stylu v letech 1816 až 1858. Dominantou této stavby je pozlacená kupole, na jejíž pozlacení bylo použito 100 kg čistého zlata. Do chrámu velkého 111 x 97 metrů se vejde až 14 000 věřících. Koupíte-li si lístek na „kolonad“, můžete vystoupat na ochoz ve výšce asi 80 metrů kolem kopule. Odměnou vám bude překrásný výhled na město i pohled shora okny do vnitřku katedrály. Zážitek, na který se nezapomíná.
Určitě sem do výčtu největších nebo nejkrásnějších petrohradských chrámů patří i chrám sv. Petra a Pavla v Petropavlovské pevnosti, o kterém jsem už psala v předchozím článku o Petrohradu a jeho významných historických místech.
Chrám ve Smolném („Smolnyj sobor“):
nově zrekonstruovaný chrám vystavěný na popud carevny Alžběty architektem Rastrellim v polovině 18. století. Chrám je nádherný, i když se trošku podobá šmoulí zmrzlině – jeho fasáda je bledě modrá v kombinaci s bílou. Stěny interiéru jsou na rozdíl od předchozích chrámů čistě bílé, výzdoba velmi jednoduchá, po stranách stojí několik ikon pravoslavných svatých a u nich hoří tenké svíčky. Jen zlatý ikonostas narušuje tu prostotu vůkol.
ChytráŽena.cz