Světově proslulý publicista Garrett Oliver, vrchní sládek pivovaru v New Yorku, „pivní revolucionář“ a autor knihy o pivní gastronomii - The Brewmaster Table- tvrdí, že vysoce kvalitní piva a pivní speciály mohou přeměnit obyčejný oběd v kulinářský zážitek. Pivo totiž, stejně jako víno, nejlépe rozvine svůj potenciál s vhodně zvoleným jídlem.
Oprávněnost tohoto tvrzení prý dokazuje nové pivo English Pale Ale - svrchně kvašený polotmavý ležák anglického typu, novinka uvedená na český trh v závěru roku 2006.
Tento druh piva je na rozdíl od výrazné většiny dnes vyráběných piv v českých pivovarech odlišný především technologií výroby. Je to svrchně prokvašené pivo, vyrobené z ječných sladů s malým podílem barevných sladů, nasladované pšenice a navíc z nesladovaného ovsa, kterého se nevaří příliš ani v Anglii. Kromě chuti je charakteristické také pro tento druh piva typickou pěnou. Pivo bude dodáváno v nevratných lahvích typu Ale o objemu 0,33 l a v gastronomických zařízeních servírováno do pivních sklenic se speciálním designem – s rozšířeným horním okrajem, jak je známe z Anglie.
Svrchně kvašená piva pocházejí z anglických ostrovů a západní Evropy, velkou tradici si piva udržují ve Velké Británii, Belgii a částečně i v Německu a Francii. Přestože Česká republika je pivní velmoc, zatím 99% českých pivařů zná toto pivo jen z literatury, protože se k nám tento typ piva téměř nedovážel – s výjimkou polotmavého piva Newcastle Brown Ale.
Tento typ piva se hodí k anglickému národnímu jídlu „Fish and chips“ – obalované smažené rybě v těstíčku a hranolkům. Ale pivovary jej doporučují také ke steakům, ale i kachně nebo vepřové pečeni, karbanátkům a klobásám.
Irena Voříšková
Chytrá Žena.cz