Od „prdíků“ po koliku
Takzvané prdíky trápí občas každé dítě. Často kvůli polykání vzduchu při krmení, jindy jsou na vině stopy nadýmavých jídel v mateřském mléce, méně častým důvodem je nesnášenlivost určitých potravin, například bílkoviny kravského mléka. K zažívacím potížím může ovšem přispět i neklidná rodinná atmosféra, protože každé miminko potřebuje nejen pravidelný režim, ale i pocit bezpečí a důvěry. Pokud však jinak zdravý kojenec opakovaně pláče po krmení nebo vpodvečer, může jít o jeden z příznaků takzvané tříměsíční koliky.Kolika je, když …
„Kojenecká kolika se obvykle objevuje v prvních čtyřech týdnech po narození a zpravidla ustává po třetím měsíci věku,“ přibližuje pediatr s tím, že kolikou trpí kluci i holčičky, děti kojené i na umělé výživě. Miminko má nafouklé bříško, které ho bolí, různě se kroutí, prohýbá, přitahuje nožičky k tělu, zatíná pěstičky a rudne v obličeji. A hlavně - má záchvaty neutišitelného pláče, který může trvat i několik hodin.Proč zrovna moje miminko?
Uvědomte si, že novorozenec byl zvyklý přijímat potravu pupeční šňůrou a střevní mikroflóra se mu začala pozvolna utvářet až po porodu. Je tedy logické, že cestou k lepšímu zažívání a tím pádem i ke zklidnění miminka je harmonizace trávicí soustavy, včetně střevní mikroflóry.Pravidlo tří
Mějte na paměti, že pro miminka do tří měsíců věku je pláč jedinou možností, jak mohou dát najevo, že něco potřebují, že je něco trápí. U tříměsíční koliky mluví odborníci o syndromu excesivního pláče, pro který platí takzvané pravidlo tří: jinak zcela zdravý kojenec pláče vícenež tři hodiny denně, častěji než tři dny v týdnu po dobu delší než tři týdny.
Zdroj, foto: Protectis.cz