Plavání kojenců je úžasný zážitek nejen pro miminko, ale také pro maminku a tatínka. Zpestřuje rodičovskou dovolenou a působí na dobrou náladu. Dítě má z plavání radost. U větších dětí nabývá pocitu sebevědomí po zvládnutí určitých cviků. Plavání v bazénu posiluje imunitní systém, děti jsou odolnější, díky otužování. Podporuje správný vývoj a motoriku u dětí. Plavání příznivě působí na srdeční a cévní systém. Posiluje chuť k jídlu a působí výborně na spánek. Miminka lépe prospívají. Pohyb ve vodě je zdravý, napomáhá k odstranění různých vad držení těla.
Kdy začínáme s plaváním miminka?
Malého plaváčka můžete mít doma od narození do tří let věku. S miminkem můžeme začít plavat hned po zahojení pupíku, ale určitě jen v domácím prostředí. Většina dětí se ráda koupe. Domácí prostředí na ně působí bezpečně, proto je pro ně příjímání nových návyků nestresovou záležitostí. I když má kojenec do třetího měsíce krátký reflex zatajení dechu po kontaktu s vodou, nikdy mu sami nedáváme hlavičku pod vodu, jako při potápění. Zkoušet se to může v přípravných kurzech, které probíhají na bazénech pod dohledem odborného instruktora.
Základní plavecké dovednosti miminka
Miminko v bazénu samo neplave, ale s vaší pomocí se ve vodě vznáší. Určitě od malého kojence nečekejte, že ho vložíte do vody a ono začne samo pádlovat ručičkami a nožičkami. V plaveckých kurzech naučí miminko nebát se vody a orientovat se v ní. U některých dětí se dá dosáhnout při dodržení určitých postupů, že začnou samy brzy plavat. Základní plavecké dovednosti, splývání, dýchání do vody aj. se dítě začíná učit od 18 měsíců. S nácvikem znakových a kraulových nohou začíná dítě ve 2,5 letech. Celý plavecký styl se u dětí trénuje, až po čtvrtém roce, kdy už rozumově zvládají pohyby nohou a rukou.
Na co nezapomínat?
Pokud se chystáte s miminkem chodit do bazénu, tak si nejprve zjistěte, zda splňuje podmínky pro koupání dětí ve věku od šesti měsíců. Teplota vody by se měla pohybovat kolem 28°C-30°C. Z chladnější vody se dítě nachladí a z teplejší je pohodlnější. Také nesmíme zapomínat na to, že každé dítě je jiné, většinu hrátky ve vodě baví. Miminka, která nejsou plaváním nadšená a v bazénu křičí, nemá cenu zapisovat do kojeneckých plaveckých kurzů. Na bazénech také číhají různá rizika, kterým nezabráníme. Z chlorované vody se uvolňují sloučeniny, které dráždí sliznice, pokožku a dýchací cesty.
U některých dětí se může objevit alergie. Malí plaváčci mohou mít z bazénu častější výskyt infekcí dýchacích cest, záněty očí a uší. Proto je dobré poradit se s dětským lékařem předtím, než začnete s miminkem chodit na plavání. Opatrní by měli být zejména ti rodiče, kteří mají dědičné předpoklady pro alergie, astma a atopický ekzém.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz