-Komerční sdělení-
Jednorázové pleny jsou v péči o miminko velkým pomocníkem a maminkám šetří hodně času. Pleny však nejsou dostatečně prodyšné, a tak v souvislosti se zahřátím pokožky hydratované močí či potem se kůže pod plenkou miminka často zapaří.
Vlhká a zapařená kůže je náchylnější k poškození třením a oděrem, kontakt kůže se stolicí a působení mikroorganismů v ní obsažených navíc zvyšují pravděpodobnost kvasinkové nebo bakteriální infekce. V oblasti genitálií, zadečku a třísel pak vznikají opruzeniny, tzv. plenková dermatitida. Kůže je sytě červená, mohou se na ni vyskytovat i drobné pupínky, které mokvají. Kůže je velmi citlivá a pálí, ale většinou nesvědí.
Snahou všech maminek je opruzeninám předejít, což není vždy snadné. Důležitá je především průběžná péče a dostatečná hygiena. Zde je uvedeno i několik doporučení, které mohou pomoci:
Správná hygiena
Základem prevence je pečlivá očista kůže od zbytků stolice, ideálně pod tekoucí vlažnou vodou. Čisticí ubrousky mohou být dráždivé, obzvláště obsahují-li parfém. Nevhodná jsou také mýdla, která jsou určena pro dospělé. Zadeček vždy pečlivě osušte a ošetřete vhodnou regenerační mastí proti opruzeninám. Ideální jsou přípravky s obsahem zinku nebo jinými složkami, které podporují obranyschopnost a regeneraci kůže.Časté přebalování
I když jsou jednorázové pleny pro používání velmi pohodlné a reklamy výrobců se předhánějí v ujišťování maminek o tom, jak dlouho zůstane jejich dítě suché, je velmi důležité miminko adekvátně přebalovat a při přebalování ho nechat také po nějakou dobu bez pleny, aby se exponovaná kůže provětrala a nedocházelo tolik k jejímu zapařování. Důležitá je také správná velikost pleny, která neomezuje dítě v pohybu. Ovšem pozor - příliš velká plena také není vhodná, protože může přinášet vyšší tření na pokožku miminka.Co dělat, když už opruzeniny máte?
„Obdobně jako při prevenci je důležité dodržovat správné hygienické návyky a často přebalovat. Velmi důležité je používat správné přípravky pro péči o pokožku, nejlépe zakoupené v lékárně. Prodyšná mast se zinkem bude v boji proti opruzeninám váš nejlepší kamarád. Jeho antibakteriální a antimykotické účinky jsou nezbytnou součástí péče o podrážděnou či mírně poškozenou kůži. Zásyp není na opruzenou pokožku zcela vhodný, stejně jako masti, které zabraňují přístupu vzduchu k pokožce.“, říká MUDr Petr Horký.Rovněž není od věci vyzkoušet jinou značku plenek, než tu, na kterou jste zvyklí – i to může mít na podráždění kůže vliv. Stejné platí u dermokosmetiky – každý výrobce přípravků používá jiné aktivní a pomocné látky, které mohou u někoho způsobit začervenání či podráždění. Vyhledávejte přípravky s obsahem vitamínů, kalcia a především zinku – tyto látky podporují rychlejší regeneraci kůže.
Pokud i nadále problém s opruzeninami Vašeho miminka přetrvává, poraďte se s vaším ošetřujícím lékařem - pediatrem.