Poděbrady - lázeňské město ve Středočeském kraji. Jezdíme tam několikrát do roka, máme to tam prostě rádi. Většinou si projdeme park se známými květinovými hodinami, sedneme si někde do kavárničky na kávu a zákusek a užíváme si tu poklidnou lázeňskou atmosféru. Tak tentokrát byla změna. Měla jsem pro manžela takové menší překvapení.
Auto jsme zanechali na parkovišti pod zámkem a vzhledem k tomu, že bylo ještě dost času, tak jsme se nejprve šli podívat na zámecké nádvoří, které už deset let zdobí velká sklolaminátová otáčivá srdce. Tehdy je vytvořili studenti uměleckých škol jako symbol Evropské unie ve spojení s lázeňským městem a léčbou srdečních chorob, na které se zde specializují. Projekt je známý pod názvem „Srdce Evropy“. Též jsme si prohlédli zdejší rozálium, růže zde vysazují lidé z umělecké branže zhruba 15 let u příležitosti zdejších Dnů poezie.
Následně jsme si došli na ledovou kávu a zmrzlinu hned vedle na náměstí. Od loňského roku tam rozšířili posezení, což je moc dobře. S výhledem na sochu Jiřího z Poděbrad s krásnou květinovou výsadbou jsme si připadali jak opravdu někde na dovolené.
Kolem 13. hodiny pak byl již nejvyšší čas toto místo opustit a sejít jen malý kousek, dolů pod zámek, k Labi, kde je kotviště vyhlídkových lodí, kde se tedy muž dozvěděl, co nás toto odpoledne čeká. Plavby lodí mám osobně ráda, jako moře je moře, ale neopovrhnu ani plavbou v našich končinách. Pro nás jsem vybrala dvouhodinovou plavbu ve směru Poděbrady - Nymburk a zpět. Co mi přijde krapet nešikovné je fakt, že jízdenky nelze koupit dopředu, ani je nijak zabukovat a tak je to dost o štěstí. Když jsem se o to pokusila, dostalo se mi této odpovědi s tím, že tedy už vědí, že v čase 11.00 povezou uzavřenou společnost a to, že se tedy na loď nevejdeme. Nicméně, že si myslí, že o půl druhé to bude v pořádku. Ano, bylo. Opravdu jsme se na loď v pohodě vešli, ale je to asi hlavně přes léto dost sázka do loterie.
Trasa plavby byla zhruba 9 km jedním směrem. Je pravda, že skoro 20 minut jsme 2x čekali ve zdymadle, což ale na druhou stranu byla zajímavá zkušenost a podívaná. Člověk by nevěřil, jak velký výškový rozdíl na Labi těsně před Nymburkem je a jak se vše vlastně děje. Na lodi je možnost zakoupit chlazené pití, což v parném odpoledni přišlo vhod. Loď též mohou využít cyklisté, pokud už jim docházejí síly a chtějí si trošku odpočinout. Pakliže je na lodi místo, není problém se nalodit i s koly. My se tedy plavili na lodi Blanice, která za tři roky oslaví již sto let od svého prvního spuštění na vodu a pojme 50 cestujících.
V současnosti totiž probíhá rekonstrukce největší lodi - Král Jiří, ta by se měla na Labe vrátit v polovině srpna. Tak to je pro tentokrát můj tip, jak si užít Poděbrady zase trošku jinak.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz